ŠKRÁŠEK, M. Vývoj modulárních informačních systémů pomocí doménově řízeného návrhu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Burget, Radek

Pan Škrášek řešil svoji diplomovou práci po celou dobu aktivně a samostatně, průběh řešení řádně konzultoval a mé připomínky řádně zohlednil. Z pohledu vedoucího nemám co vytknout a navrhuji hodnocení stupněm A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Cílem práce bylo zmapovat možnosti doménově řízeného návrhu informačních systémů a aplikovat tento přístup na vybrané architektury informačních systémů. Jedná se o vlastní iniciativu studenta. Zadání vyžadovalo jak rozsáhlejší studijní etapu, tak schopnost prakticky zvládnout pokročilé technologie a správně aplikovat teoretické postupy, považuji je proto za obtížnější. Zadání bylo splněno a s výsledkem jsem jako vedoucí velmi spokojen.
Práce s literaturou Student samostatně vyhledával a využíval dostupné informační zdroje.
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace Student pracoval převážně samostatně, o průběhu řešení mě však v pravidelných intervalech informoval a důležitá rozhodnutí konzultoval.
Aktivita při dokončování Práce byla dokončena v dostatečném předstihu a měl jsem možnost připomínkovat jak podobu realizované aplikace, tak technické zprávy. Mé připomínky student řádně zapracoval.
Publikační činnost, ocenění
Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Rychlý, Marek

Výsledkem obtížnější diplomové práce je rozsáhlá a informačně hodnotná technická zpráva a poměrně kvalitní programové řešení, které ji vhodně doplňuje. Navrhuji hodnotit práci stupněm výborně (A) .

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání Jedná se o obtížnější zadání, jehož potenciál autor plně využil. Prozkoumal, integroval a úspěšně sepsal rozsáhlý a ucelený přehled různých přístupů k doménově řízenému návrhu informačních systémů a použil ho v případové studii s využitím mnoha k tématu relevantních a aktuálních technologií.
Rozsah splnění požadavků zadání Zadání je splněno bez výhrad.
Rozsah technické zprávy Technická zpráva svým rozsahem mírně překračuje obvyklé rozmezí, od úvodu po závěr obsahuje 69 vysázených stran (celkově 100 normostran). Kapitoly popisující teoretickou (kap. 1-2) i praktickou část práce (kap. 3-5) jsou informačně velmi bohaté a pro pochopení popisované problematiky nezbytné. Přestože je rozsah větší, oceňuji přehlednou a logickou prezentaci obsahu.
Prezentační úroveň technické zprávy 85 Technická zpráva má velmi dobrou prezentační úroveň. Struktura, tj. členění i uspořádání kapitol, je logická a přehledná. Oceňuji časté obrázky s různými diagramy, které vhodně doplňují textový obsah práce. Zároveň je zde ale možno vytknout formát uvedených diagramů, kdy autor zcela ignoruje existenci standardu UML pro popis artefaktů návrhu software a používá vlastní či pro danou situaci nestandardní notaci -- např. ERD pro doménové modely od str. 32 (dokonce s termínem primárního klíče z nesouvisející oblasti relačních databází; vhodné by bylo využití diagramu tříd UML s identifikujícími atributy) nebo diagramy pro popis toku dat od str. 35 (v UML popsatelné pomocí diagramů interakce či aktivity). Uvedené použití nestandardních digramů nevhodné notace a s chybějícími údaji (např. posloupnost toku dat) výrazněji snižuje porozumění. Některé diagramy také nejsou odkazovány z textu (kap. 3.4), přestože je dobře patrné místo a způsob jejich použití.
Formální úprava technické zprávy 90 Technická zpráva má výbornou formální úpravu a po typografické i jazykové stránce je bez vážnějších nedostatků.
Práce s literaturou 90 Seznam literatury obsahuje 28 položek, z nichž jsou 3 odborné knihy a zbytek online zdroje. Použitá literatura dobře pokrývá téma práce a i online zdroje jsou z většiny kvalitní odborné články z webových stránek známých osobností v oblasti softwarového inženýrství. Položky seznamu literatury jsou popsány a formátovány dle zavedených norem a odkazovány z textu práce, takže je dobře patrný způsob a rozsahu jejich použití.
Realizační výstup 85 Realizačním výstupem je ukázkový software, který je navržen a implementován pomocí v textu práce popsaných postupů. Konkrétně se jedná o klientskou webovou aplikaci a její serverovou část ve variantě dle metodiky "clean architecture" a ve variantě dle metodiky "modular monolith" z textu práce. Všechny části jsou funkční. Oceňuji dobrý návrh a celkové členění a přehlednost zdrojového kódu. Vytknout lze absenci komentářů (až na pár výjimek), což mírně narušuje srozumitelnost dílčích částí kódu.
Využitelnost výsledků Výsledky mohou být využity v praxi pro výuku a podrobné seznámení s moderními technikami návrhu a implementace software.
Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 153935