SMEJKAL, J. Vliv organických aditiv na elektrochemické procesy ovlivňující parametry akumulátorů Zinek-vzduch [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Chladil, Ladislav

Diplomová práce studenta Jana Smejkala je zaměřena na studium vlivu organických aditiv na elektrochemické děje probíhající na záporné elektrodě akumulátorů zinek-vzduch. Mezi tyto děje patří depozice zinku se saturovaných alkalických elektrolytů, koroze resp. samovybíjení záporné elektrody a vývin vodíku. K práci byly využity dostupné diagnostické metody skenovací elektronové mikroskopie a rentgenové difrakční analýzy, které si student v rámci semestrálního projektu plně osvojil a veškeré provedené analýzy včetně např. řešení přednostní orientace s využitím Rietveldovy analýzy difrakčních spekter jsou tak výsledkem jeho vlastní práce. Při řešení práce byl v první fázi popsán vliv rozdílné koncentrace již testovaného aditiva na vlastnosti Zn depositu a následně testovány nová organická aditiva z hlediska jejich vlivu na morfologii depositu, přednostní orientaci a korozní parametry prostředí. Všechny tyto vytyčené cíle řešil student samostatně, průběžně docházel na konzultace a postupně prováděl vyhodnocení výsledků a aktivně řešil vyvstalé problémy. Všechny experimenty byly dopracovány v časovém předstihu a naplňují svým rozsahem vytyčené zadání práce. Vzhledem k aktivnímu přístupu studenta, vzhledem k jeho průběžné práci a pečlivosti při zpracování přiděluji 98 bodů a hodnotím známkou A.

Navrhovaná známka
A
Body
98

Posudek oponenta

Čech, Ondřej

Předložená práce studenta Jana Smejkala se zabývá vlivem organických aditiv na strukturní vlastnosti elektrochemicky deponovaných vrstev zinku společně se stanovením vlivu aditiv na nábojovou efektivitu jeho vylučování. Je také zkoumána koroze takto vzniklých zinkových vrstev v elektrolytu. Motivací práce je potlačit růst zinkových dendritů na záporné elektrodě článku zinek-vzduch a prostudovat vliv aditiv na korozi elektrody. K tomu byly použity elektrochemické metody, metoda rentgenové difrakční spektroskopie a elektronový rastrovací mikroskop. Práce je celkově na velmi dobré úrovni, má dobrou odbornou i stylistickou stránku. Úvod je věcný a drží se studovaného tématu, velmi oceňuji například to, že se student vyhnul obecným opisům, například rozboru všemožných existujících typů baterií a obsáhlého popisu jejich historie, což je u závěrečných prací v této oblasti často k vidění. V úvodu jsou popsány jevy probíhající na zinkové elektrodě, organická aditiva do elektrolytu a jejich výběr, použité měřící metody. Jako nedostatek menšího významu vnímám skutečnost, že v úvodu není popsána potenciodynamická metoda měření koroze, která byla použita v praktické části. Vysvětlení role korozních parametrů by bylo vhodné. Praktická část je dobře vedená, svědčí o tom například vysoká míra korelace mezi jednotlivými studovanými parametry (koncentrace aditiv vs. účinnost vs. míra přednostní orientace). Kombinace použití elektronového mikroskopu a rentgenové difrakční spektroskopie se zdá být velmi účinná. Vytknout se dají jen drobné nesrovnalosti, jako např. že v kapitole 6.2.2 při popisu nastavení difraktometru chybí jednotky velikosti použité divergenční clony a k filtru. Práci doporučuji k obhajobě s hodnocením A 95 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 119499