FOJTŮ, K. Výpočet aerodynamických charakteristik vozidla s vybočením [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Vančura, Jan

Pan Kevin Fojtů zpracoval diplomovou práci na téměř CFD simulací osobních vozidel s vybočením. Motivací této práce je prověření aplikace CFD metod pro hodnocení citlivosti vozidel na boční vítr. Práce byla zpracovávána v oddělení aerodynamiky Škoda Auto, a.s. Přestože student docházel na pravidelné konzultace, samotný postup byl poměrně pomalý. Kladně hodnotím poměrně rozsáhlý soubor spočtených variant, které vedly k úspěšnému naplnění cílů práce, nicméně vlastní analýza proudového pole mohla být provedena mnohem detailněji. V některých částech chybí vyvozené závěry, například příčina závislosti rozdílu CFD oproti experimentu na úhlu vybočení je patrná z průběhu tlaku v grafu 19. Práce je značně nepřehledná, stejně tak logické uspořádání se hledá obtížně. Přestože nebylo plně využito potenciálu získaných výpočetních a experimentálních dat, cíle práce byly naplněny.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti D
Grafická, stylistická úprava a pravopis E
Práce s literaturou včetně citací C
Samostatnost studenta při zpracování tématu C
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Čavoj, Ondřej

Závěrečnou práci doporučuji k obhajobě i s ohledem k náročnosti tématu a k faktu, že student neabsolvoval výuku zaměřenou přímo na problematiku CFD simulací. Přestože během práce autor nasbíral spoustu dat ze samotných CFD výpočtů i matematického modelu vozu a na jejich zpracování měl dostatek času, v odevzdaném textu toho nevyužil. Za nejslabší článek považuji plnění závěrečných bodů zadání, tedy srovnání výpočtů s měřením a analýzu proudových polí. Formálně se sice v práci nacházejí, postrádám u nich ale větší hloubku a souvislosti. Příkladem může být graf 6 na str. 37, na základě kterého autor konstatuje validitu simulací. Zde by měly být zmíněny limity provedených výpočtů, jelikož při bližším zkoumání nacházím odchylky stáčivého momentu od experimentu okolo 5 % a více. Navíc tyto odchylky nejsou konzistentní: pro malé úhly vybočení dochází k nadhodnocení, pro střední k podhodnocení a pro maximální úhel opět k nadhodnocení. Vysvětlení nacházím na str. 49 ve srovnání tlaků na povrchu vozu, kde vidím, že na zádi roste podtlak s úhlem vybočení v měření rychleji než ve výpočtech. Tuto analýzu jsem bohužel musel jako čtenář provést sám. Autor ji nenabízí tady, ani u dalších výsledků. Dále mi v úvodu práce schází přehled současného stavu poznání nebo podrobnější zpracování opatření pro snížení citlivosti na boční vítr, když už s nimi autor začal. Uvedená ploutev na zádi sice historicky tento účel plnila, například u vozů určených k rychlostním rekordům, ovšem příklad na aktuálním voze Formule 1 není příliš šťastný, protože zde spíše narovnává proudění na zadní křídlo pro lepší přítlak. Nestabilitou v bočním větru tyto vozy netrpí. Po formální stránce je práce poměrně slušná, jen místy by se dala vylepšit většími obrázky nebo ubráním nepodstatných vět, kdy některý odstavec slouží jen k popisu obsahu nadcházejících podkapitol. Také došlo k záměně pojmů pro popis metod rotace kola ve výpočtech, podobných chyb je ale v textu jen málo.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry E
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací E
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 129484