STROMSKÝ, O. Optimalizace geometrie výměníku pomocí CFD [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2008.

Posudky

Posudek vedoucího

Nekvasil, Richard

Diplomant Ondřej Stromský prostudoval doporučenou literaturu a získané podklady týkající se řešené problematiky. Seznámil se s problematikou výměny tepla v programu CFX a prohloubil své dosavadní znalosti programu ANSYS. V diplomové práci teoreticky popsal proudění látek a přestup tepla. Dále podrobně rozebral jednotlivé druhy výměníků tepla se zaměřením na trubkové výměníky. Výsledky jeho práce mají význam z hlediska řešení problematiky výměníků tepla v procesním průmyslu a na jeho výsledcích bude možné dále stavět. Student splnil veškeré body zadání diplomové práce, která je po své obsahové i grafické stránce zpracována na dosti vysoké úrovni. Práce byla středně až více obtížná se zaměřením na termo-hydraulické analýzy, které ji činily značně pracnou, neboť bylo nutné vytvořit geometricky náročné výpočtové modely. Zejména model pro proudově-napěťovou analýzu (Fluid Structure Interaction) byl značně náročný, a proto byl také zvládnut pouze jeden. Práce byla pojata správně a velmi zdařile. Pro její řešení bylo využito moderních nástrojů, které jsou v současné době hojně využívány i v praxi. V průběhu zpracování diplomové práce projevoval diplomant aktivní zájem o řešenou tématiku, prokázal samostatnost a schopnost řešení konkrétních problémů, které nastaly během provádění numerických analýz.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Gottvald, Jakub

Posuzovaná diplomová práce byla vypracována panem Ondřejem Stromským na základě schváleného zadání ze dne 12.listopadu 2007. Recenzovanou diplomovou práci lze tematicky rozdělit na dvě části. V první části se autor zabývá problematikou výměníků. V druhé části se provádí optimalizaci jednotlivých částí výměníku z hlediska tlakových ztrát. V rámci optimalizace výměníku byly prováděny výpočty vždy čtyř různých tvarů dílčích částí výměníku (vstupní komory, obratové komory a různé varianty přepážek) pomocí programu ANSYS CFX. Posléze byl proveden výpočet napjatosti optimalizovaného výměníku. K této části bych měl pár drobných postřehů. Autor uvádí, že z důvodu velké objemnosti modelu byly výpočty počítány na modelu 1:5. Tato skutečnost může mít vliv na "přesnost" a "správnost" obdržených výsledků, neboť ne všechny vlastnosti a zatížení lze taktéž zmenšit v poměru 1:5. V takovémto případě bych se snažil o vytvoření hrubší sítě bez nutnosti použití čtyřstěnových prvků. Takový model by však byl vykoupen velkou pracností. Na straně 35 jsou vykresleny proudnice z analýzy variant vstupních komor pomocí programu CFX. Zajímavé jsou výsledky pro výchozí tvar (obr. 11.2) a pro zaoblený tvar (obr. 11.3). Rozdíl mezi oběma tvary není kterak velký a tvary proudnic jsou si taktéž velice podobné, ale při porovnání tlakových ztrát (obr. 11.6) jsou rozdíly největší. Dokáže tento fakt diplomant vysvětlit? Při výpočtu napětí na optimalizovaném výměníku autor konstatuje že vypočtená napětí nejsou příliš vysoká, jsou do 200MPa. Co to je za magickou hranici 200MPa, jak k ní autor přišel? Je to mez kluzu materiálu nebo snad dovolené napětí? Prosím o vysvětlení. Je jen škoda že optimalizace výměníku byla zkoumána jen z hlediska proudění médií a jejich talkových ztrát, vhodné by bylo zjistit i tepelné vlastnosti výměníků. To je ovšem práce pro další diplomovou práci. Dále bych si dovolil vyřknout další drobnou výtku aby se jí autor pro příště vyvaroval a to uvádění jednotek pod obrázky reprezentující výsledky z programu ANSYS. Výše uvedené výtky jsou spíše formálního charakteru a autor se jim v praxi zcela určitě vyvaruje. Kvalitu předložené diplomové práce určitě nesnižují. Grafická úroveň a pojetí předkládané diplomové práce je na vysoké úrovni a považuji ji za velmi zdařilou. Po celkovém prostudování předložené diplomové práce lze konstatovat, že splňuje požadavky zadání a doporučuji, aby panu Ondřeji Stromskému bylo umožněno diplomovou práci obhájit před komisí.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 9816