STUDENÝ, P. Indikátor bouřek [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Pan Pavel Studený měl za úkol ve své bakalářské práci navrhnout přenosný indikátor bouřek, který by indikoval počet blesků v okolí pozorovatele. Pan Studený přikročil k řešení zadaného problému opravdu systematicky. Především prostudoval řadu publikací týkající se tohoto problému. O tom nakonec svědčí úvod jeho práce, který je zpracován opravdu přehledně a se znalostí věci. Zaměřil se na projevy bouřek, především pak na vznik elektromagnetického vlněné doprovázející blesk. Z toho pak navrhl blokové schéma přístroje, které pomocí konkrétních obvodů navrhl a nad rámec zadání své bakalářské práce i realizoval. Pan Studený projevil při řešení svého úkolu značnou iniciativu a velkou míru samostatnosti. Na konzultace chodil vždy řádně připraven, co lze posoudit podle fundovaných dotazů, které vždy měl. Vlastní realizaci provedl zcela samostatně a celé zařízení i otestoval, byť i náhradním způsobem, protože bouřky v době, kdy by to pro testování potřeboval, nebyly. Po formální stránce je předložená bakalářská práce zpracována na průměrné úrovni. Ke kvalitě řady obrázků lze mít připomínky Pochválit lze úvodní teoretickou část, která působí vyváženě a dává dobrý obraz o podstatě řešeného problému. Bakalářská práce pana Pavla Studeného splňuje zadání. Proto ji doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnotit stupněm B.
Předmětem práce pana Pavla Studeného byl návrh bateriově napájeného indikátoru bouřek. Práce je rozdělena na teoretickou část, kdy je zbytečně mnoho prostoru věnováno bouřkám jako takovým. Pouze část tohoto rozboru je nadále potřebná k řešení tématu. Ve druhé části práce je již samotný návrh detektoru bouřek sestávající z přijímacího selektivního obvodu, zesilovače, detektoru a čítače. Samotný návrh je poměrně jednoduchý a srozumitelný. V práci student zmiňuje akumulátory výrobce Sanyo, parametry, které uvádí, nejsou ale běžné pro NiMH akumulátory, zřejmě se jedná o řadu Eneloop. Jako výhodu akumulátorů kromě malého samovybíjení uvádí a možnost dodávat velký proud, v tab. 1 na str. 52 uvádí, že odběr zařízení bude cca 52 mA. Není jasné, jak spolu toto koresponduje. Zajímavé je řešení napájení popsané v částech 3.4.6 a 3.4.7. Student navrhuje pro napájení 5 baterií či akumulátorů, z nichž skládá napájecí napětí 6 V. Toto stabilizuje nízkoúbytkovým stabilizátorem na 5 V. NiMH akumulátory mají napětí při vybití 0,9 V, což reálně znamená, že student využívá pouze 53 % možné kapacity akumulátorů, což je u přenosného zařízení škoda. Po formální stránce je nutné studentovi vytknout kvalitu obrázků. Obrázky jsou sice převzaté, ale nenáročnými úpravami by bylo možné docílit mnohem vyšší vypovídající hodnoty. Překvapivá je i neshoda názvu práce v zadání a úvodním listu. Velmi nevhodná je stylizace mnohých odstavců a slovních spojení. Student pojal svoji práci formou populárně-naučné literatury, viz kapitola 1 a 2 a bouřkách a blescích. Mnoho pasáží je psáno též velmi poeticky (např. "téma si zaslouží vlastní kapitolu", nebo "naše nosiče nábojů"). Velmi nestandardní je i číslování rovnic. Seznam příloh nekoresponduje s přílohami a literatura, konkrétně elektronické zdroje jsou v neinterpretovatelném formátu. Práce obsahuje i gramatické chyby. Je třeba ocenit, že student navržený přístroj realizoval a ověřil správnost svého návrhu. Práci pana Pavla Studeného hodnotím známkou "dobře" / C a připojuji otázky.
eVSKP id 73451