SVOBODA, T. Funkční model jevu magnetické rezonance [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Drastich, Aleš

Student se úkolu věnoval až příliš samostatně. Několik málo konzultací na závěr semestru již nemohlo zásadně změnit ryze konstruktérský- „bastlířský“ přístup k řešení daného úkolu. Opomenutí hlubšího teoretického rozboru dané problematiky, ze kterého by vzešlo variantní řešení daného úkolu se zdůvodněnou volbou optimální konfigurace, bych považoval za mnohem korektnější (chybí mi např. úvaha o možném využití kvadraturní detekce k zlepšení dosaženého poměru SNR, úvaha o fyzické realizaci měřeného vzorku (pevná fáze/kapalina, tvar, geometrické rozměry…), úvaha o požadavcích na stínění výkonového zesilovače, atd. Naopak oceňuji konstrukční dovednosti posluchače, jeho organizační schopnosti a úsilí, se kterým se věnoval nesnadné fyzické realizaci funkčního modelu. V průběhu práce na projektu prokázal posluchač velmi dobrou práci s literaturou.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Posudek oponenta

Chmelař, Milan

Pan Tomáš Svoboda se měl za úkol ve své bakalářské práci zabývat magnetickou rezonancí nejen z hlediska jejího principu, ale měl na základě úvodního studia tohoto jevu definovat požadavky na jednotlivé články tohoto systému a zhodnotit jejich realizovatelnost z hlediska konstrukce výukové pomůcky. Na základě toho pak měl navrhnout a realizovat co nejjednodušší konfiguraci zařízení, které by sloužilo jako pomůcka k názornému objasnění vzniku a detekce magnetické rezonance. Do toho patřil teoretický a konstrukční návrh magnetu, RF cívky, vysílače a přijímače a předzesilovače systému. Předpokládala se i realizace a ověření systému návrh příslušného laboratorního cvičení pro předmět Tomografické zobrazovací systémy. Především bych chtěl říci, že zadání práce je značně rozsáhlé. Požaduje totiž i realizaci celého zařízení. Text práce působí neuceleným dojmem. První kapitola, která obsahuje teoretický rozbor magnetické rezonance je opravdu velmi stručná a čtenář neznalý problematiky magnetické rezonance její principy z tohoto úvodu asi nepochopí. Vlastní návrh sestává z výběru obvodů dosažitelných v uvedených publikacích (většinou převzatých i s hodnotami součástek). Na straně druhé je nutno konstatovat, že pan Svoboda odvedl velký kus práce při praktické realizaci dílčích částí tohoto zařízení. Jako celek se funkční model magnetické rezonance nepodařilo oživit. Zde bych rád poznamenal, že někdy u vf. zařízení stačí nevhodné uzemnění a systém nefunguje. K předložené bakalářské práci mám tyto výhrady: 1. U dílčích rovnic nejsou vysvětleny proměnné, které se v nich vyskytují. 2. V předložené bakalářské práci jsou i některé výpočty avšak orientace v nich je obtížná, protože v řadě případů jsou uvedeny hodnoty a odkaz na příslušnou rovnici, do které bylo něco dosazeno. 3. Řada prvků není vypočtena vůbec, ale jsou uvedeny jen hodnoty. 4. Na str.19 se hovoří o výstupním filtru bez uvedení jeho zapojení. 5. Na str.37 je zajímavá úvaha o zesílení na stupeň a celkovém zesílení snímacího zesilovače (s ohledem na ovlivnění vstupu zesilovače jeho výstupem). 6. Str.41 Nedostatečné zesílení snímacího zesilovače. Nehledá se jeho příčina, ale je navrhováno zařazení dalšího stupně. 7. Str.29 V textu není uvedeno na základě čeho byla stanovena hodnota nárazového kondenzátoru (obr.12) a také zda při zapnutí zdroje není můstkovýá usměrňovač natolik přetížen, že se zkrátí jeho životnost. Závěr: Předložená bakalářská práce se zabývá všemi body zadání. Nepůsobí však vyváženě. Některé výhrady jsem uvedl výše. I když se nakonec celý systém nepodařilo zprovoznit, jako celek si myslím, že zadání bylo splněno. Zde jsem přihlédl k experimentální práci studenta. Proto doporučuji tuto bakalářskou práci k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
78

Otázky

eVSKP id 65433