NOVÁČEK, P. Moderní prostředky pro digitální snímání scény [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.
Diplomová práce Bc. Petra Nováčka práce patřila mezi obtížnější hlavně z důvodů rozsahu zadání, které vyžadovalo nejen znalosti z oblasti počítačového zpracování obrazu, ale i relativně nové znalosti z oblasti moderních obrazových snímačů. Student v průběhu řešení práce neustále tyto znalosti rozšiřoval, z čehož bylo patrné, že problematice věnoval i nad rámec této práce. Získané znalosti prakticky využil a propojil s technickou stránkou úlohy realizovanou v laboratoři počítačového vidění. Práci věnoval velké množství času. V průběhu řešení práce byl jasně patrný jeho zájem o danou problematiku. Pracoval systematicky, iniciativně, samostatně a průběžné výsledky prezentoval na pravidelných konzultacích v průběhu celého studia. Všechny body zadání byly splněny. Na základě nastudovaných znalostí student zvolil postupy snímání obrazu, definoval limity a výhody i nevýhody jednotlivých typů snímačů obrazu. Výsledkem jeho práce je kromě samotného textu práce i rozsáhlá databáze testovacích snímků a realizované algoritmy pro fúzi obrazových dat ze snímačů obrazu s technologií CMOS a snímačů obrazu Foveon X3. Výsledné algoritmy umožňují získat při snímání téže scény oběma snímači, kvalitnější výsledná data, než jaké by bylo možné získat snímáním scény pouze jedním druhem snímače. Všechny požadavky student splnil a výsledky jsou uvedeny v závěrečné kapitole. Student věnoval řešení práce dostatek času, jednotlivé úkoly si vhodně rozvrhl, a proto se v závěru nedostal do časové tísně. Dosažené výsledky i formální zpracování práce jednoznačně svědčí o inženýrských schopnostech studenta. Předložené práci navrhuji hodnocení: výborně - A. (95)
Pan Nováček ve své diplomové práci zpracoval téma „Moderní prostředky pro digitální snímání“. Oponentský posudek bude relativně krátký, protože i když práce není přímo excelentní, je výborná. Z formálního hlediska je práce čtivá, typograficky vyvedená a ani nestandardní způsob značení hlavních kapitol není rušivý, spíš naopak. Občasné gramatické chyby jsou sice patrné, ale díky odborné kvalitě je lze tolerovat. Po odborné stránce je práce velmi nadprůměrnou a obsahuje jen málo věcných chyb a to zpravidla jen drobných terminologických nejasností viz otázky. V teoretickém úvodu se diplomant věnuje stručnému, ale přesto jasnému vysvětlení funkce CCD a CMOS snímačů, snímačům typu Foveon i velmi moderní technologii snímání světelného pole. V praktické části pak používá dvě zařízení Nikon D3100 a Sigma DP2 pro pořízení snímků a jejich následné poměrně rozsáhlé hodnocení pomocí algoritmů hodnocení kvality obrazu (IQA) implementovaných ve vlastní aplikaci. Nikoli bez přemýšlení, ale bez váhání hodnotím práci stupněm A.
eVSKP id 85526