ŽITNÝ, M. Vliv plazmatu a plazmatem aktivované vody na plíseň Aspergillus niger [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Kozáková, Zdenka

Bakalářská práce studuje dekontaminační účinky přímého působení nízkoteplotního plazmatu, plazmatem aktivované vody a jejich kombinace na plíseň Aspergillus niger. Pro přímé působení plazmatu byl zvolen mikrovlnný pochodňový jet, plazmatem aktivovaná voda byla připravena plazmovou tryskou generující plazma v kapalině pomocí stejnosměrného nebo vysokofrekvenčního napětí. Míra dekontaminačního účinku byla vyhodnocena metodou počítání kolonie tvořících jednotek. Při řešení své práce prokázal student vysokou míru samostatnosti, a to jak při teoretickém zpracování zadaného tématu, tak při vlastní experimentální práci. Podstatnou část experimentální práce představovala zdlouhavá optimalizace aplikovaných postupů jak pro přímé, tak pro nepřímé ošetření vzorků pomocí plazmatem ošetřených kapalin, včetně jejich vyhodnocení. Na základě konzultací průběžných výsledků s konzultantkou byly experimenty operativně modifikovány. Výsledky práce lze označit za přínosné, neboť v dané problematice představují jednu z průkopnických prací prezentující uspokojivé dekontaminační účinky. Vlastní práce je psaná srozumitelně, s logickým členěním na jednotlivé kapitoly. Výsledky jsou zpracovány a prezentovány přehledně, závěry jsou formulovány jasně. Cíle této bakalářské práce byly splněny a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Čechová, Ludmila

Bakalářská práce Michala Žitného je zaměřena na vliv plazmatu a plazmatem aktivované vody (PAW) na plíseň Aspergillus niger. Teoretická část práce se nejprve zabývá úvodem do plazmatu a PAW, poté následuje rešerše dosavadních poznatků o účincích plazmatu a PAW na mikroorganismy a nakonec je zde stručná charakterizace plísní a vybraného druhu plísně Aspergillus niger. Teoretická část je dle mého názoru kvalitně zpracována, student k napsání využil velké množství zdrojů. Následuje experimentální část, kde jsou popsány použité zdroje plazmatu a přístroje. Součástí této kapitoly je i popis metodiky experimentů, která je velmi dobře a srozumitelně popsána. Výsledky byly zpracovány do sloupcových grafů, které jsou přehledné. Student prokázal schopnost vyhodnocovat dané výsledky a vysvětlit jejich příčinu. Co se týče nedostatků, tak v práci se sice uvádí, že byla použita plazmatem aktivované voda (PAW) poté se však dovídáme, že ve skutečnosti šlo o plazmatem ošetřený fyziologický roztok. V příští práci by bylo vhodné to nazývat spíše o plazmatem aktivovaný (ošetřený) roztok (nebo v angličtině plasma activated/treated liquid – PAL). Nikde v práci jsem nenašla informaci o pH připravené PAW, což je zásadní charakteristika PAW pro antibakteriální a medicínské aplikace. Ve výsledcích se nejprve uvádí, že při ošetření plazmatem bez přístupu vzduchu (s víčkem) byla vyšší účinnost dekontaminace, v kapitole o kombinaci plazmatu s PAW se poté dovídáme, že při ošetření s víčkem je účinnost nižší. V závěrečném porovnání se však ošetření s víčkem zdá být účinnější. Toto je potřeba lépe vysvětlit. Formát citací v práci není sjednocený. Celkově hodnotím práci známkou B a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Logické členění práce A
Úroveň jazykového zpracování B
Splnění požadavků zadání A
Kvalita zpracování výsledků B
Využití literatury a její citace B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 147916