ŠRAM, M. Vliv anorganických nanočástic na složky životního prostředí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Komendová, Renata

Bakalářská práce studenta Matěje Šrama s názvem „Vliv anorganických nanočástic na složky životního prostředí“ splnila zadané cíle. Tato bakalářská práce se zabývá aktuální a doposud velmi málo prozkoumanou problematikou nanočástic a jejich chování ve složkách životního prostředí. V teoretické práci byla vypracována přehledná literární rešerše popisující problematiku nanočástic, jejich vlastnosti, výrobu a možné cesty kontaminace jednotlivých složek životního prostředí. V experimentální části byl studován vliv nanočástic platiny na rozpuštěnou organickou hmotu, což navazuje a rozšiřuje některé studie, které již byly na našem ústavu prováděny a jejich výsledky publikovány. Student na začátku při řešení bakalářské práce vypracoval aktuální literární rešerši za použití více jak padesáti aktuálních literárních odkazů a využil celou řadu zajímavých poznatků z literatury. Experimentální práce prováděl v laboratoři zcela samostatně a dosažené výsledky ne zcela pravidelně konzultoval. Ze získaných dat vyvodil patřičné závěry, které zhodnotil v závěru bakalářské práce. Celkově hodnotím bakalářskou práci Matěje Šrama stupněm výborně / A a doporučuji práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce B
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Řezáčová, Veronika

Předložená bakalářská práce (BP) s názvem „Vliv anorganických nanočástic na složky životního prostředí“ se zabývá teoretickými základy a experimentálním sledováním vlivu nanočástic Pt na fulvinové kyseliny při teplotní relaxaci. Celkově má BP 38 stran. V „Teoretické části“ jsou na 15 stranách shrnuty základní obecné poznatky týkající se nanočástic – jejich vlastnosti, výroba, použití, toxicita, vstup do životního prostředí a možné transformace. Dále je zde věnována pozornost konkrétním anorganickým nanočásticím. V „Experimentální části“ jsou na 3 stranách uvedeny klasické informace o použitých přístrojích, chemikáliích apod. V části „Výsledky a diskuse“ jsou na 4 stranách představeny, shrnuty a komentovány výsledky experimentální práce. „Závěr“ BP považuji za zdařilý souhrn. V práci je citováno 51, především anglicky psaných, zdrojů. K předkládané práci mám několik připomínek: Dle mého názoru by bylo vhodné lépe propojit komentářem teoretickou a praktickou část. Další připomínka se týká získaných výsledků. Vzhledem k řadě experimentů mohlo být v BP více původních, tj. naměřených dat. Např. Tabulka 4 přináší výsledky pro jednu fulvinovou kyselinu, v experimentech jich bylo použito 6. Dále např. při vyhodnocení (Obr.12) není dostatečně patrné, že se jedná o data pro 20°C. Zmínila bych i neobvyklé umístění obrázků – někdy až na jinou stranu, zopakování jednoho odstavce (str.19/20), či chybně uvedenou koncentraci FK v Tab. 6. Nicméně - student vykonal řadu experimentů, jejichž metodická úroveň je zcela vyhovující, a výsledky uvedené v bakalářské práci, jakož i její teoretický podklad naplňují zadání. Předloženou bakalářskou práci doporučuji k obhajobě a vzhledem k přístupu řešení daného úkolu a splnění zadání hodnotím známkou A - výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 123808