MARKOVÁ, L. Biotechnologická produkce PHA pomocí vybraných termofilních bakterií [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Pernicová, Iva

Studentka Lucie Marková se ve své diplomové práci zaměřila na biotechnologickou produkci polyhydroxyalkanoátů pomocí vybraných termofilních bakterií. Soustředila se na izoláty rodu Aneurinibacillus. Tento rod je velmi zajímavým producentem PHA, především díky syntéze zajímavých a neobvyklých kopolymerů, kterou se daná práce zabývá. Studentka ke své práci přistupovala zodpovědně a využívala konzultace, které vedly ke zvýšení kvality jak textové práce, tak zpracování dat. Její experimentální část zahrnovala velký počet experimentů a kultivací. Při psaní teoretické části studentka využívala kvalitní literaturu a velmi dobře využila jejich poznatků. Celkovou práci studentky shledávám kladně, proto doporučuji diplomovou práci k obhajobě a hodnotím ji známkou B, velmi dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury B
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace B
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Slaninová, Eva

Bc. Lucie Marková se ve své diplomové práci zabývá biotechnologickou produkcí PHA pomocí vybraných termofilních bakterií, konkrétně produkcí PHA kopolymerů a studiu metabolismu termofilního rodu Aneurinibacillus. Toto téma je velmi aktuální a zajímavé s ohledem na možné využití schopnosti daného bakteriálního kmene inkorporovat širokou škálu prekurzorů do samotné struktury PHA v rámci genového inženýrství. Autorka poskytuje v rámci kapitol Úvod a Teoretická část dostatečný a logicky uspořádaný obsahový základ k porozumění dané problematiky, kde využívá značné množství zahraničních zdrojů. Proto je velká škoda, že byl v práci využit obrázek P(3HB) granule, který již není pravdivý, jak sama autorka popisuje v textu nad ním. Celá práce je na vysoké úrovni, co se po textové a formátové straně týče až na výjimky (např. obsah a žádné skloňování s odkazováním na obrázky či tabulky). V rámci experimentální části se studentka nejprve zaměřila na optimalizaci vhodných kultivačních podmínek, kdy ze získaných dat zvolila glukózu jako zdroj uhlíku a dobu kultivace zvolila 72 hodin pro oba izolované bakteriální kmeny (AFN2 a AH30). Následně se studentka zabývala přídavky jednotlivých laktonů, diolů a organických kyselin jako prekurzorů pro produkci PHA kopolymerů i s ohledem na použité médium (komplexní versus minerální). U těchto experimentů, byl stanoven jak obsah biomasy a PHA, ale i samotné monomerní složení PHA v závislosti na použitém prekurzoru. Nicméně bych velmi uvítala v kapitolách 4.2.1.5 až 4.2.1.7 včetně, které se týkaly již dříve otestovaných prekurzorů na minerálním médiu a studentka diskutuje jí získaná data na komplexním médiu, dát již dříve získaná data alespoň do příloh. Rovněž v těchto kapitolách došlo k prohození vzorků v grafu, než byl čtenář zvyklý a možná i proto došlo k protiřečení v textu a s tím, co vidíme na grafu (viz obrázek 17 – výskyt monomeru 4HV bez přítomnosti glukózy). Na základě přechozích experimentů si poté studentka vybrala nejzajímavější prekurzory (dva laktony a dva dioly), u kterých stanovovala nejen obsah biomasy a PHA, i složení molekulovou hmotnost vyizolovaných kopolymerů. Kde bych rovněž uvítala snímky všech vyizolovaných fólií PHA, které nejsou všechny v textu popsány. Nicméně celá výsledkový část této práce působila velmi uceleně a komplexně. Závěrem bych chtěla konstatovat, že diplomová práce Bc. Lucie Markové představuje kvalitní práci a poskytuje důležité informace pro navazující studium především v oblasti produkce kopolymerů PHA. S ohledem na výše uvedené komentáře doporučuji práci k obhajobě a hodnotím stupněm B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Závěry práce a jejich formulace B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 148643