PLUCNAROVÁ, L. Proměna brownfieldu DOV v Ostravě ve sportovní a relaxační aktivity [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Zemánková, Helena

K řešení diplomového úkolu přistoupila diplomantka zodpovědně a velmi systematicky. Pracovala samostatně a ve smyslu zadání se snažila rozvíjet volnočasové aktivity v Dolní oblasti Vítkovic ve vazbě na studii „ Zpřístupnění a konverze průmyslového dědictví“, řešeného majitelem území. Filosofie návrhu spočívala ve vytvoření široké škály nabídky vybavení pro relaxaci, sport a ubytování pro budoucí návštěvníky a uživatele bývalého výrobního areálu, který prochází konverzí. Zaměření na volnočasové aktivity obohatí areál o funkci, která nebyla v území bývalého brownfieldu ještě řešena. Autorka v předcházejícím semestru analyzovala podmínky v území, studovala jeho potenciál a řešila dílčí urbanistické úkoly. Předložený návrh je zdařilý, jeho realizace by obohatila proces konverze DOV v Ostravě. Práce je graficky velmi dobře prezentována. Otázky a náměty k obhajobě: Typologie hotelů.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování Přístup studentky ke zpracování byl zodpovědný, svědomitý a systematický.
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Zemánek, Václav

Autorka prokázala kreativní schopnosti v práci na návrhu, systematičnost i odvahu k hledání nekonvenčních řešení architektonických úloh

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Sportovní areál autorka zakládá na velkoryse pojaté pěší promenádní ose vedoucí od atraktivního Rotschildova zámečku v DOV k řece Ostravici, kde se promenáda kříží s navrhovanou trasou pobřežní cyklistické stezky. Areál je logicky včleněn do nové urbanistické struktury DOV jak z hlediska funkčního, tak prostorového. Samotné členění pozemku sportovně rekreačního areálu nachází vhodně volenou skladbu aktivit jak pod střechou, tak ve volném terénu. Navržený park a plochy hřišť v zelených plochách a jejich terénní úpravy jsou však naznačeny jen schematicky. Vertikální skladbu tras komunikačních vč. integrace střech objektů jsou dokumentovány řezy pozemkem i s okolím, u technologických tras ( popílokovod, kanalizační stoka vedená z ČOV) nejsou dokumentovány změny ve zmiňovaném jejich souběhu s promenádní trasou. Areál je dopravně obsluhován v logické návaznosti na budoucí komunikační skelet i plánované trasy cyklostezek. Chybí přímá pěší vazba na plánovaný areál kampusu vysokých škol, z něhož bude přicházet pravděpodobně většina návštěvníků za sportovními aktivitami.
Architektonické řešení A Se koncentruje na návrh zástavby wellnescentra s hotelem, situovaný na příčné ose k promenádě, opomíjí detailnější řešení objektu šaten s půjčovnami sport. potřeb, přitom vhodně komponovaného do celku krytou kolonádou. Dvojice nízkopodlažních objektů tvořící vstupní bránu do přírodního a potenciálně rekreačního prostředí v okolí řeky Ostravice tvoří žádoucí symbiózu s prostředím, přechodový článek od dominujících vysokých pecí do volné krajiny, citlivě vyjádřený kombinací organické i geometrické formy, kterou navíc akcentuje pěší lávkou vedenou po střechách obou nových objektů . Architektonické pojetí navrhovaných objektů je velmi zdařilé a kreativní, prvek promenády pod konstrukcí lamelových slunolamů na východní celé fasádě Welnescentra je i v kombinaci s fotovoltaickým povrchem lamel zajímavým architektonickým i technickým řešením, které by ovšem co do účinnosti mělo větší přínos při orientaci na jižní světovou stranu.
Provozní řešení B Návrh velmi účinně a sofistikovaně pracuje s pěšími a cyklistickými komunikacemi v exteriérech na pozemku. V dispozičním řešení welnescentra je chybně smíchán provoz mužských a ženských šaten a zázemí ve spojení s relaxačním prostorem vnitřního bazénku, bude nezbytné oba celky provozně oddělit. Hotelová dispozice je čistě a účelně řešena na profesionální úrovni, zejména skladbou apartmánů, zajímavý je dvojí nástup z exteriéru do ubytovacího traktu ze dvou výškových úrovní, jen je třeba elegantně dořešit možnou kolizi s příjezdovou rampou do podzemních garáží.
Technicko konstrukční řešení B Je podřízeno organickému tvaru wellnescentra, jehož střecha spolu s e soustavou slunolamů tvoří prostorovou síť, která bude vynášena navíc nad bazénem sloupy o velkém rozponu, navíc se zatížením pěší lávkou. Kvituji, že prezentovaný detail konstrukce střechy je faktickou součástí návrhu, o kterém bylo přemýšleno. V místě podélného průvlaku však vzniká tepelný most (chybí pás tepelné izolace mezi střešním pláštěm a prosklenou fasádou).
Formální úroveň A Je na profesionální úrovni, odpovídající zadání, škoda, že není podrobněji propracován parter v okolí budov a zařízení plochy parku a hřišť, jež jsou součástí zadání. Část dispozice v přízemí wellnescentra (m. č. 1.27 -1.37) není v legendě půdorysu zdokumentována. Ekonomické hodnocení je zastoupeno jen prostým součtem ploch wellnescentra a hotelu v tabulce na výkrese půdorysu přízemí.
Navrhovaná známka
A
Body
91

eVSKP id 38637