KABILKA, D. Optimalizace procesu tažení drátu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Řiháček, Jan

Diplomová práce předkládá analýzu procesu tažení drátu v aplikaci pro automobilový průmysl, resp. řeší problematiku zavádění polotovaru - drátu o průměru 14 mm z materiálu Ck 67 do taženého nástroje vybaveného dvěma tažnými průvlaky. Práci tak student zaměřil předně na teoretický rozbor řešené problematiky s použitím simulace na bázi metody konečných prvků. Cílem bylo stanovit podmínky, za kterých je možné bezpečně drát do nástroje zavést, aniž by došlo ke ztrátě vzpěrné stability. Teoreticky provedená analýza v softwaru ANSYS byla poté konfrontována s experimentálním ověřením. Práce však byla dokončována v časové tísni, což se bohužel projevilo na její kvalitě. Výsledné hodnocení tak zohledňuje stylistickou a grafickou úpravu práce, jakož i celkový přístup studenta k vypracování.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací D
Samostatnost studenta při zpracování tématu C
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Světlík, Radim

Předložená diplomová práce se zabývá optimalizací procesu tažení drátu přes dva tažné průvlaky, konkrétně pak navržením vhodného přípravku (nástroje) pro zavádění drátu (u materiálu Ck67) do tažných průvlaků bez nutnosti použití hrotovacího zařízení. V první kapitole práce je proveden rozbor zadání, včetně návrhu dalších možných řešení zavádění drátu do průvlaku. Dále je popsána všeobecně celá technologii tažení drátu. Teoretická část je zakončena popisem použití matematického modelování pro návrh optimálního tvaru a konfigurace vhodného nástroje pro uložení tažných průvlaků. V experimentální části jsou pak popsány prakticky provedené zkoušky mechanických vlastností materiálu Ck67, dále teoretický výpočet maximální délky drátu, který je možno protlačit přes průvlaky bez nutnosti jeho hrotování. Práce je zakončena experimentálním ověřením výsledků výpočtů. Diplomová práce splnila svým rozsahem i obsahem stanovené cíle.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 117152