KUBÍČEK, J. Návrh technologie výroby rotační součásti [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Sliwková, Petra

Diplomová práce se zabývá rozborem stávajícího výrobního postupu a návrhem nového výrobního postupu ve zvolené firmě. Konzultace probíhaly online přes MS Teams. Student na domluvené konzultace docházel a velmi dobře se s ním spolupracovalo. Podklady potřebné pro svoji práci student čerpal převážně z elektronických zdrojů. Po grafické stránce je práce zpracována na dobré úrovni. Práce je přehledná a srozumitelná. Práce je zpracována v souladu se zadáním a splňuje náležitosti dané příslušnými předpisy pro vysokoškolské kvalifikační práce. Doporučuji diplomovou práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Dvořák, Jaromír

Tato diplomová práce je zaměřena na návrh nového výrobního postupu pro výrobu zvolené součásti. Teoretická část je soustředěna na teoretický popis použitých technologií třískového obrábění. Konkrétně zde autor popisuje technologie soustřužení, vrtání a frézování. U všech technologií popisuje vztahy pro řezné rychlosti, průřez třísky a řezné síly. Dále se autor věnuje dělení materiálu a obrobitelnosti materiálů. V samostatné kapitole je podrobně popsána obráběná součást, vlastnosti materiálu i chemiské složení, ze kterého je součást vyráběna. V další kapitole autor popisuje stávající výrobní postup, dělení materiálu, technologii soustružení a technologii frézování, vše je dokumentováno fotografiemi a popisem základních parametrů strojů. Dále autor hodnotí postup, přehledně v tabulkách uvádí strojní časy pro jednotlivé výrobní technologie i přepravu. Ve čtvrté kapitole je návrh nového technologického postupu. Hlavní změnou je přesun výroby na jiný stroj v rámci vybavení firmy. Vybraný stroj poskytuje možnost obrobit součást do hotové podoby bez nutnosti použití dalšího stroje pro frézování a vrtání, jako tomu bylo u původního výrobního postupu. Pro nový stroj autor uvádí i nový technologický postup výroby, upínače polotovaru i nástrojů. Navazuje část, která se věnuje hlubokému vrtání otvoru na dané součásti, autor vše opět dokumentuje fotografiemi a detailním popisem. V páté kapitole se autor věnuje volbě nástrojů pro výrobu součásti. Porovnává zde několik výrobců vyměnitelných břitových destiček a provádí zkoušky VBD. Ze zkoušek vyplývá použití VBD firmy ISCAR. Dále autor navrhuje nástroje pro vrtání a frézování, v přehledných tabulkách vypisuje parametry nástrojů, včetně pořizovacích cen. V poslední kapitole je technickoekonomické zhodnocení, autor zde porovnává původní výrobní postup a nově navržený výrobní postup v přehledných tabulkách i grafu. Z těchto výpočtů vyplívá, že nový výrobní postup je pro firmu výhodný, jelikož dojde ke snížení výrobních nákladů, ke snížení zatížení skladu a k úspoře jednoho pracoviště. Práci doporučuji k obhajobě s celkovým hodnocením A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

eVSKP id 132025