HOLLÝ, M. Analýza pohybového mechanismu elektrického přístroje [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Šimek, David

Student Martin Hollý měl za úkol nastudovat a rozebrat problematiku analýzy pohybového mechanismu ve stykačích. Hlavním úkolem práce bylo, na základě získaných znalostí dle zadání vedoucího analyzovat vybrané stykače a vlivy změn polohy a teploty na jejich mechanismy. Zhášení oblouku, životnost a některé další parametry stykače závisí mimo jiné i na jeho mechanismu, z tohoto důvodu mohou odchylky v chování stykače způsobené polohou instalace, případně teplotou v rozváděči zapříčinit odchylky v těchto parametrech. Student pracoval velmi samostatně, samostatně vyřešil i některé komplikace při experimentech. Naučil se pracovat s vysokorychlostní kamerou pro tuto aplikaci i se softwarem umožňující video analyzovat. K zadaným úkolům přistupoval zodpovědně a iniciativně. Při práci používal odbornou literaturu, kterou citoval. Znalosti nabyté při vypracování student využije ve svém budoucím studiu, případně i v praxi. Práce dospěla k velmi zajímavých poznatkům a doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Ctibor, Jiří

Předložená bakalářská práce studenta Martina Hollýho se zabývá analýzou průběhu polohy rychlosti a zrychlení kotvy stykačů. K analýze student využívá dva typy optických snímačů, porovnává děj při AC a DC napájení i snímače mezi sebou. Práce má rozsah 76 stran, a je členěna do čtyř hlavních kapitol. V první kapitole student provedl rozsáhlou rešerši všech vhodných, a z mého pohledu pro snímání lineárního pohybu i nevhodných (resolver), senzorů polohy, rychlosti a zrychlení. V druhé kapitole provedl srovnání senzorů v přehledové tabulce, kde zmínil jejich klíčové vlastnosti. V třetí kapitole analyzuje naměřená data pro AC a DC napájení kotvy, průběhy přitahování a odpadnutí kotvy. V poslední kapitole pak analyzuje vliv okolní teploty. Vzhledem k tomu, že stěžejním bodem práce je analýza grafů, mohli tyto grafy být zpracovány lépe. Navíc, odečítání hodnot bylo nejspíš „od oka“, dokonce se v některých případech student dopustil i několikaprocentní chyby odečtu, např. (str. 41) a (str. 47). Odečty mohli být provedeny taky pomocí moderních metod. Taktéž legenda grafů nedává příliš smysl, viz. kterýkoliv graf. Je zde uvedeno „1“ „2“ „3“ „4“ a průběhy jsou pojmenovány a ztraceny až někde v mnohdy dost nepřehledném textu. Práce je na průměrné grafické a stylistické úrovni. Přesto však bylo odvedeno hodně práce, jsou splněny body zadání, a tak práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 159083