OSTRÝ, P. Aplikace pro správu FPGA karet [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Bakalářská práce se zabývá návrhem a implementací grafické aplikace pro správu FPGA karet. V teoretické části student postupně popisuje jednotlivé technologie, které následně v praktické části využívá. Při tomto popisu nezachází nijak do hloubky a s literaturou pracuje nedostatečně, kdy převážně vychází z článků na webech pro vývojáře. V kapitolách 3-5 také chybí citace a není tak jisté odkud vůbec student čerpal. V praktické části student představuje jednotlivé části grafické aplikace, kterou vytvořil. Aplikace umožňuje základní konfiguraci připojené karty, monitorování její teploty a také odesílání paketů na kartu. Neumožňuje tedy všechny operace, které byly v rámci 2. kapitoly práce popsány, jako je monitorování přenesených dat a příjem dat, ale dá se tím považovat cíl práce za splněný. Také nejsou v kódu nijak řešeny chyby a tak se spoléhá na to, že uživatel ví přesně co dělá a vykoná všechny operace v přesném pořadí, jak by měl. Student během semestru nebyl moc aktivní, většinou domluvené konzultace odkládal nebo úplně rušil. Aktivní začal být převážně týden před odevzdáním práce. Po formální stránce je práce na nižší úrovni, práce by mohla být lépe strukturována, jednotlivé třídy by nemusely být popisovány zvlášť v samostatných kapitolách, seznam zkratek by měl být seřazený, struktura přiloženého souboru není nijak popsaná. Celkově je práce je na velmi nízké úrovni, ale vzhledem k tomu, že cíle byly splněny, navrhuji ji k obhajobě s hodnocením E (55 bodů).
Cílem předložené bakalářské práce je vytvoření aplikace, která umožní konfiguraci, monitorování a řízení FPGA karet. Vzhledem k tomu, že je možné ke komunikaci využít knihovnu, zadání práce nepovažuji za nikterak obtížné. Text práce je členěn do deseti kapitol, jejich rozvržení je nevhodné, a kapitoly na sebe dobře nenavazují. V teoretické části je popsán úvod do problematiky FPGA karet, dále jsou představeny požadavky, které si autor definoval a na jejich základě je zdlouhavě popsán výběr programovacího jazyka, včetně uvedení příkladů kódu v jazyce C, Java i Python. Vybraný jazyk Java byl však určen v zadání práce. Popis podstatných částí však zcela chybí, popis napojení na knihovnu libnfb je uvedeno na půl stránky, zcela chybí popis, která data jsou z FPGA karet vyčítána a specifikace požadavků na podporované karty. Rozsah práce je nižší než doporučený dle Pravidel pro organizaci studia na FEKT, mnoho nedůležitých částí je psáno zbytečně rozvlekle, relevantní části chybí úplně nebo jsou jen velmi stručné. Realizovaná aplikace vykazuje také mnoho problémů, nejsou ošetřeny výjimečné stavy tak, aby byly zobrazeny v GUI, práce s aplikací není intuitivní. Aplikace neumožňuje všechny funkce definované v kap. Analýze požadavků. Zdrojový kód není vůbec komentován, není například uvedena ani verze použité knihovny nebo reference na ni. Odevzdaná příloha obsahuje kromě zdrojového souboru zbytečně také dočasné soubory. Aplikaci v současné podobě nepovažuji za příliš použitelnou. Po formální stránce je práce velmi slabá. Úroveň nadpisů je chybná a neodpovídá významu a důležitosti jednotlivých kapitol. Názvy funkcí, tříd atd. by měly být formátovány jiným písmem. Seznam zkratek není uveden, některé zkratky nejsou vysvětleny vůbec. Zásadním problémem je nesprávná práce s informačními zdroji – je použito jen 12 zdrojů, pouze webových stránek, odbornější prameny nejsou použity, mnoho tvrzení (např. v kap. 1.4, 3.2, 4, 5) není citováno vůbec. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem práci celkově hodnotím jako nedostatečnou a doporučuji její doplnění.
eVSKP id 159192