KUBÁSEK, M. Softwarové moduly pro vizualizaci stavů systému a jeho historie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Odevzdaná diplomová práce popisuje navržený a implementovaný systém pro vizualizaci procesů. Zadání práce vycházelo z požadavků na vylepšení stávajícího vizualizačního systému, který se v současnosti v několika instalacích v různých výrobních firmách. Vzhledem k tomu, že požadavkem vedoucího bylo, aby v rámci práce vznikl kvalitní, udržovatelný a rozšiřovatelný produkt, považuji zadání za obtížné a časově náročné. Samotný vizualizační systém je postaven nad zdrojovými daty, která jsou shromažďována jiným proprietárním systémem a ukládána specifickým způsobem do databáze, a tak bylo nutné pochopit a použít ne zcela dobře dokumentované proprietární řešení. Zde musím říci, že z práce vyplývá, že míra pochopení by mohla být větší. Po formální stránce je práce na dobré úrovni, dobře se čte. V práci se nevyskytují gramatické chyby ani stylistické nedostatky. Obsahuje také přiměřené množství obrázků a tabulek. Odborná úroveň práce je dobrá. Student si toto téma vybral, neboť měl již předchozí zkušenosti s programováním na platformě DOT NET. Na realizaci pracoval průběžně během celého roku s nezbytnými konzultacemi a vždy dokázal připomínky zapracovat do výsledného díla. Jeho velkým nepřítelem byl však nedostatek času k realizaci, což vedlo k tomu, že předané dílo vykazuje ještě kosmetické nedostatky. Autor se však zavázal je v krátkém čase odstranit, a tak věřím, že u obhajoby bude moci předvést již práci bez vad. Studentův přístup k realizaci a také práci samotnou hodnotím známkou B. Pokud autor předvede vyřešené problémy, přikláním se ke známce A.
Úkolem diplomanta pana Bc. Martina Kubáska bylo vypracovat diplomovou práci na téma Softwarové moduly pro vizualizaci stavů systému a jeho historie. Diplomant se musel seznámit s existujícím systémem pro sběr dat a navrhnout a implementovat množinu modulů pro vizualizaci jako webovou aplikaci za použití jazyka C# a frameworku DOTVVM. Již ze zadání diplomové práce je patrný prostor, ve kterém se měl diplomant orientovat a pohybovat. Prezentační úroveň práce je na velmi dobré úrovni, práce má celkem 61 stránek a 6 stránek příloh, poměr převzatých částí, popisujících použité technologie a návrhové vzory s dostatkem odkazů na literaturu a popis nového navrženého systému je vyvážený, každá část práce zabírá 30 stránek textu. Také použité obrázky mají dostatečnou kvalitu. Formální úroveň technické zprávy je na velmi dobré úrovni, zpráva neobsahuje gramatické a stylistické chyby. Při práci na diplomovém projektu diplomant správně pracoval s odkazy na použitou literaturu jak při rešerši, tak i při vlastním návrhu aplikace. V práci se odkazuje na 19 literárních zdrojů. Vlastní práce diplomanta je soustředěna do třetí kapitoly. Při práci diplomant využíval nejnovější dostupnou verzi Frameworku DotVVM jako základ budované aplikace Diplomant navrhnul strukturu nové webové aplikace s použitím metod objektového programování s využitím dědičnosti a designových principů pro tvorbu dobře spravovatelného kódu. Navrhnul řadu stránek, přičemž se zaměřil na správu a editaci scén zobrazujících jednotlivé sledované procesy nebo jejich části Zvláštní pozornost věnoval komponentě DLAŽDICE a funkcionalitě spojené s použitím této komponenty při tvorbě scény. Diplomantovi se podařilo realizovat nový frontend umožňující jednak editaci a také vizualizaci stavů systému v reálném čase včetně zobrazování historických dat v požadovaných formátech, případně grafech. Při popisu použitého datového model se diplomant dopustil nepřesností (viz obr. 3.10 na straně 39) které ovšem nesnižují kvalitu odvedeného díla. V rámci realizace projektu diplomant navrhl nové softwarové moduly a společné rozhraní, popsal podrobně vývoj softwarového modulu a rozdíly v použití při práci s aktuálními a historickými daty. Součástí práce je i realizace knihovny indikátorů pro zobrazení požadovaných dat ze sledovaného procesu. V závěru této kapitoly je uveden příklad nasazení vizualizace v provozním a editačním režimu na vybrané úloze. O správnosti zvolené koncepce svědčí úspěšná realizace modulární aplikace s možností budoucího rozvoje o další možné funkcionality. Práce svědčí o magisterských schopnostech Bc. Martina Kubáska a doporučuji ji k obhajobě.
eVSKP id 151670