ŽŮREK, D. Metody pro analýzu vlastností přenosových vedení [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Student Dalibor Žůrek ve své práci zpracoval aktuální téma reflektometrických metod používaných pro lokalizaci poruch na přenosových vedeních. V teoretické části přehledně popsal problematiku popisu šíření signálu na vedenív časové oblasti a objasnil popis vedení pomocí RLCG parametrů. Dále se zaměřil na popis a srovnání současných reflektometrických metod v časové a především frekvenční oblasti. V experimentální části ověřil možnosti frekvenční reflektometrie se změnou fáze a se směšováním signálu se zaměřením na detekci poruch na vedení. Výsledky experimentů přehledně zpracoval a diskutoval přesnost a použitelnost metod. Student k řešení zadané práce přistupoval aktivně a samostatně,kladně hodnotím také jeho práci s odbornou literaturou. Zpracování některých experimentů by mohlo být přehlednější, nicméně student projevil schopnost zpracovat rozsáhlé téma reflektometrických metod na dobré odborné úrovni.
Diplomová práce Bc. Dalibora Žůrka pojednává velmi obsáhle a podrobně metody reflektometrie elektrických sdělovacích vedení včetně optické reflektometrie světlovodů. Její předností je, že všechny elektrické metody jsou ověřeny provedeným měřením. Při realizaci měření diplomant prokázal správný technický přístup k řešení a při vyhodnocení měření prokázal aktivní znalost teoretických základů a schopnost adekvátní interpretace výsledků. Po věcné stránce lze hodnotit práci velmi kladně. Při měření útlumu krátkých kabelů (str. 40), byly změřeny velké hodnoty útlumu - neuvažuje se zde přídavný efekt útlumu neideálního odrazu na konci kabelu - ten je vždy stejný (nezávislý na délce kabelu), takže se nejvíc projeví při výpočtu útlumu u krátkých kabelů. Po formální stránce je práce přehledná a dobře členěná do kapitol, ale má jen určité dílčí nedostatky, jako např. pravopisné chyby - na str. 10 a 13 "vyplívá", obrázky mají anglické popisky (např. str. 36), v tabulce 5 na straně 30 chybí časové rozměry, na str. 37 v posledním odstavci je udán útlum bez udání na jakou délku kabelu apod. Druhá část práce je po formální stránce již lepší. Práce sice neobsahuje nové poznatky, ale kladně hodnotím, že student prokázal velmi dobrou znalost problematiky a inženýrské přístupy na vysoké úrovni.
eVSKP id 52380