ŠEVČÍK, L. Moderní trendy v zabezpečení sítí standardu 802.11 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Student ve své práci popisuje moderní trendy v zabezpečení bezdrátových sítí standardu 802.11. Student o danou problematiku projevoval po celou dobu psaní práce zájem a pracoval víceméně samostatně bez nutnosti větších zásahů vedoucího. V několika kapitolách je přehledně popsána jak teoretická rovina celé věci, tak i praktický aspekt práce. Teorie bohužel výrazně převažuje nad praktickou realizací. Po gramatické a stylistické stránce má práce bohužel značné vady na kráse. Chyby v textu, nadpisy končící mimo stránku, nebo celá kapitola č. 12, jejíž přítomnost je zřejmě vyloženě dílem náhody, celou práci značně degradují. Zadání bylo však z pohledu realizovaných útoků splněno a proto lze práci doporučit k obhajobě.
Tématem práce je zabezpečení bezdrátových sítí podle standardu IEEE 802.11. Práce obsahuje řadu věcných chyb. Například na s. 11 autor tvrdí, že existuje 5 fyzických vrstev, ve skutečnosti se však jedná o pět specifikací jediné fyzické vrstvy. Na s. 20 tvrdí, že problém skrytého uzlu řeší technika CSMA/CA, která však obecně řeší pouze přístup k médiu. Na s. 22 autor rovněž tvrdí, že Diffie-Hellmanův algoritmus slouží k šifrování dat, avšak tento algoritmus slouží ke sjednání klíčů. Autor se vyhýbá detailnějším popisům a problematiku popisuje vágně. Například na s. 11 zmiňuje existenci pěti modulačních standardů, ale nakonec popisuje jen tři a to pouze z hlediska jejich parametrů. Součástí zadání je požadavek na popis vlivu šifrování na přenosovou rychlost, což autor odbyl šesti (!) řádky. V závěru práce je popis útoků na bezdrátové sítě. Tento popis je však prakticky jen sled příkazů a obrázků obrazovek ze software Backtrack. Z formálního hlediska je práce na průměrné úrovni. Obrázek 6.1 (s. 18) je převzat bez udání pramene a práce obsahuje řadu pravopisných chyb (např. algorytmus na s. 24) a překlepů (např. žašifrovanie na s. 22). Strany 39 a 40 nemají v práci co dělat. Celkově konstatuji, že zadání práce je splněno na nízké úrovni a na nízké úrovni je i odborná stránka práce. Práci proto hodnotím stupněm Dostatečně.
eVSKP id 47958