PETROVÁ, A. Využití organismu Daphnia magna při hodnocení účinnosti domovních čistíren odpadních vod [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Zlámalová Gargošová, Helena

Bakalářská práce studentky Adely Petrové s názvem „Využití organismu Daphnia magna při hodnocení účinnosti domovních čistíren odpadních vod“, si kladla za cíl posoudit účinnost domovních čistíren, a to nejenom prostřednictvím vybraných ukazatelů, které jsou požadovány legislativou, ale i z pohledu ekotoxikologie prostřednictvím vybraného testovacího organismu. Cíle, které byly v této bakalářské práci nastaveny, byly splněny. Studentka provedla nejenom akutní testy, které postihují aktuální účinek přečištěných odpadních vod při vypuštění do recipientu, ale také chronický test, který může simulovat dlouhodobé vypouštění takto ošetřených vod, kdy legislativou nastavené sledované ukazatele nemohou postihnout všechny účinky látek, které mohou být ve vypuštěné vodě přítomny. Studentka pracovala samostatně, svědomitě, spolu s kolegyní pečovala o chov dafnií, což vyžaduje systematickou a pečlivou práci 3x týdně, tato práce zůstává „skryta“ při posuzování vlastní bakalářské práce. Celkový přístup a práci samotnou hodnotím stupněm A - výborně

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Komendová, Renata

Bakalářská práce studentky Adely Petrové s názvem „Využití organismu Daphnia magna při hodnocení účinnosti domovních čistíren odpadních vod“ splnila všechny body zadání. Závěrečná práce se zabývá posouzením účinnosti čisticího procesu v domácích čistírnách odpadních vod. Pro tento účel bylo využito jak ekotoxikologických testů, tak analytických rozborů, kde jako ukazatel účinnosti DČOV byly sledovány parametry chemická spotřeba kyslíku na dichroman, obsah amoniakálního dusíku, obsah dusičnanů, celkového dusíku a celkového fosforu. Využívání DČOV je samozřejmě spojeno s problémem vypouštění vod po přečištění. V práci na st. 19 je uvedeno, že voda z DČOV se může vypouštět do podzemních vod, povrchových vod či kanalizace. Praxe je však většinou taková, že provozovatelé vodárenských zařízení nepovolují vypouštění takto přečištěné vody do kanalizačního řádu, kam je ostatně povinnost se připojit a nepoužívat DČOV (§3, odst. 8 zákona č. 274/2001 Sb. o vodovodech a kanalizacích). Zasakování do půdy a podzemních vod by pak mohlo přímo ovlivnit kvalitu vodních zdrojů. Bakalářská práce je napsána na celkem 47 stranách a bylo v ní použito 60 literárních odkazů. Je klasicky členěna a jednotlivé kapitoly na sebe logicky navazují. Teoretická část zaujímá 17 stran a je v ní přehledně popsána problematika jak domovních čistíren odpadních vod, tak problematika ekotoxikologických testů se zaměřením na organismus Daphnia magna. Experimentální část zaujímá 4 strany textu a je zde komentována příprava roztoků, průběh testů akutní a chronické toxicity a také popis použitých analytických metod. V kapitole Výsledky a diskuze jsou na 10 stranách shrnuty dosažené výsledky, naměřené hodnoty jsou uvedeny v tabulkách a pro názornost i v přehledných grafech a výsledky patřičně komentovány. Bakalářská práce splňuje všechny požadavky na ni kladené, je vypracována pečlivě a čtivou formou. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji ve všech kritériích i celkově stupněm A / výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 154720