PROCHÁZKA, P. Odstraňovaní kolísání izolinie v EKG pomocí empirické modální dekompozice [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Kubičková, Alena

Študent v teoretickej časti spracoval prehľadnú rešerš zameranú na filtráciu kolísania izolínie v EKG predovšetkým pomocou metód lineárnej filtrácie a empirickej modálnej dekompozície (EMD), ktoré v práci aj realizoval a použil na filtrovanie umelo pridaného kolísania izolínie k EKG signálom v súlade zo zadaním. EMD algoritmus iniciatívne upravil tak aby automaticky na základe amplitúdového spektra zvyšku ukončil rozklad keď kolísanie izolínie bude v čo najväčšej miere obsiahnuté vo zvyšku, ktorý sa potom dá jednoducho odstrániť. Výsledky prehľadne vyhodnotil a zrozumiteľne okomentoval. Použitá literatúra je pomerne rozsiahla a prevažne kvalitná. Z formálnej stránky je práca veľmi pekne spracovaná až na drobné formálne nedostatky v podobe občas nie úplne optimálneho využitia priestoru (napr. str. 32 a 33), drobných preklepov, drobné chyby v citáciách a nevysvetlenia skratky EKG. Celkovo oceňujem študentov svedomitý prístup k práci, časté využívanie možnosti konzultácií a jeho schopnosť samostatnej práce.

Navrhovaná známka
A
Body
96

Posudek oponenta

Kolářová, Jana

Student Petr Procházka se ve své práci věnoval problematice kolísání izolonie v EKG pomocí empirické modální dekomprese (EMD). V teorerické části student popisuje elektrofzyiologii srdce, podrobně časový proběh elektrokardiogramu a princip měření EKG. Ve třetí kapitole se zabývá jednotlivými typy rušení a možnostmi jejich odstranění. V kapitole 4 velmi přehledně a srozumitelně popisuje lineární a nelineární způsoby filtrace. Pátá kapitola je zaměřena na metodu empirické modální dekompozice, která je základem předložené diplomové práce. Popis metody je srozumitelný. V další kapitole student podrobně popisuje realizaci filtrů, které použil na uměle zašuměné signály. Popisy doplňuje časovými průběhy signálů a detailními popisy amplitudových frekvenčních charakteristik. Velmi podrobně pak popisuje realizaci metody EMD, kterou v práci srovnává s jinými filtračními metodami. Samotné srovnání účinnosti filtrů předkládá v kapitole 7, kde výsledky dokládá časovými průběhy a podrobným popisem. Zaměřuje se také na problém méně účinné filtrace na konci, popř. začátku signálu nebo v průběhu signálu v případě metody EMD. Objektivně hodnotí filtraci pomocí hodnoty výstupního SNR pro různé typy umělého rušení. Také student uvedl časovou náročnost jednotlivých filtrací. V závěru dosažené výsledky dostatečně diskutoval. Předložená práce je po formální i obsahové stránce na velmi dobré úrovni. Členění kapitol je logické a přehledné. Z textu je zřejmé, že student danou problematiku podrobně prostudoval a pochopil. Drobné nedostatky typu překlepů nebo opakovaného použití slova “vyplívá” nesňižuje celkový dojem z práce. V kapitole 6.4. u popisu EMD mohl student zvážit použití jednoduchého vývojového diagramu pro popis algoritmu. Na základě výše uvedeného slovního hodnocení, hodnotím diplomovou práci stupněm A/92 bodů a doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 84439