BENEŠOVÁ, P. Elektrodové materiály a elektrolyty pro hliníko-iontové akumulátory [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Čech, Ondřej

Bakalářská práce studentky Benešové se zabývá studiem elektrodových materiálů a elektrolytů pro hliníko-iontové akumulátory, které by díky rychle se rozvíjející oblasti iontových kapalin mohly být v budoucnu komplementárními elektrochemickými zdroji k lithno-iontovým článkům. V úvodních kapitolách slečna Benešová popisuje principy fungování lithno-iontového akumulátoru a následuje vyčerpávající rešerše elektrodových materiálů a elektrolytů, ze které byl zpracován přehledný seznam nejperspektivnějších kandidátů katodových materiálů. Z něj je patrné, že největší měrnou kapacitu i životnost vykazují materiály založené na uhlíku, přesněji různě uspořádaných grafenových strukturách. Studentka ve své práci dále popisuje měřící metody a provedený experiment. Experimentální část práce popisuje přípravu iontové kapaliny, ale hlavně obsahuje testy kladných elektrod s uhlíkovými materiály. Jádro práce je zaměřeno na optimalizaci obsahu a typu pojiva v elektrodovém materiálu. Přístup studentky k přípravě bakalářské práce byl příkladný, spolupráce byla bezproblémová, při práci prokazovala odpovědný a cílevědomý přístup. Samostatně vyhledávala podklady a přistupovala aktivně k jejich analýze. Výsledky měření jsou v práci zpracovány a vyhodnoceny jasně a přehledně, nechybí obsáhlá diskuze. S obsahem svojí bakalářské práce byla oceněna ve studentské soutěži EEICT. Práce má dobrou stylistickou a jazykovou úroveň. Vzhledem k výše zmíněným skutečnostem navrhuji práci ohodnotit A 95b.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Kazda, Tomáš

Studentka Petra Benešová se ve své práci věnoval tématu hliníko-iontových akumulátorů. Jedná se o problematiku, která je alternativou ke klasickým Li-ion akumulátorům a v současné době opět získávající větší pozornost. Téma práce je tedy velice aktuální. Samotný text práce je zpracován přehledně a jednotlivé části na sebe logicky navazují. Menším nedostatkem je pak fakt, že obrázky mají anglické popisky. Z praktické části práce je vidět, že studentka provedla celou řadu experimentů, během nichž narazila na značné množství problémů, které se snažila vyřešit. Díky tomuto faktu dochází během řešení bakalářské práce ke značným změnám rozsahů pracovních potenciálů, úpravě elektrochemické cely a změnám typů pojiv a jejich zastoupení. V praktické části trochu postrádám přesné informace o dosažených kapacitách, které mohly být buď uvedených v tabulce, nebo v grafech s vybíjecími charakteristikami ze kterých by se dali odečíst. Toto je však jediný větší nedostatek, který mohu této práci vytknout. S přihlédnutím k tomu že jistá neuspořádanost postupu řešení je způsobena faktem, že se jedná o práci v oblasti, která se na našem ústavu doposud neřešila, doporučuji tuto práci k obhajobě a uděluji hodnocení 90b tedy známku A.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 112168