DVOŘÁK, P. Štěrbinová anténa [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Cílem práce byl návrh štěrbinové antény na bázi technologie vlnovodu s mezerou. Diplomant navrhl pomocí programu CST Microwave Studio dvě takové antény pro kmitočtové pásmo 10 GHz. První anténa vyzařuje lineárně polarizovanou vlnu a druhá anténa vyzařuje kruhově polarizovanou vlnu. Funkčnost navržených antén byla ověřena v programu ANSYS HFSS. Diplomant pravidelně docházel na konzultace a aktivně řešil svou práci. Bohužel efektivita jeho práce byla menší. Vlastní text diplomové práce obsahuje několik chyb a nepřesností. Navíc, některé formulace jsou krkolomné. I přes uvedené výtky konstatuji, že zadání práce bylo splněno.
Diplomová práce je zaměřena na návrh štěrbinové antény, která by byla napájena netradičním typem vlnovodové struktury. Student v úvodu rekapituluje základní parametry antén, vlastnosti a typy štěrbinových antén a kovových vlnovodů. Navazuje popis vlnovodové struktury s mezerou a jejího možného buzení. V další kapitole jsou uvedeny vztahy pro návrh této struktury včetně modelovaných příkladů a výpočtů disperzních diagramů. Podkapitola 3.3 obsahuje návrh přechodu mezi vlnovodem a koaxiálním vedením, kde ovšem postrádám informaci o konečné hloubce zasunutí sondy do dutiny hřebene. Dále jsou vyhodnoceny přenosové charakteristiky modelovaných vlnovodů. Předposlední kapitola se věnuje návrhu štěrbinových antén. Tady mě chybí aspoň nástin návrhu počátečních rozměrů štěrbin. Jsou uvedeny pouze rozměry po optimalizaci. Dále jsou v kapitole prezentovány vypočtené výsledky a charakteristiky antén s lineární a kruhovou polarizací. V závěru se student zmiňuje, že se při návrhu antény objevilo mnoho pozitivních a negativních vlastností vnitřní struktury, které bohužel nikde v práci detailněji nepopisuje. Experimentální ne-ověření modelovaných struktur je dostatečně zdůvodněno. V práci je několik nešikovných slovních obratů, gramatických nepřesností a někde i nevhodný překlad z anglického článku.I přes tyto nedostatky je prezentovaný obsah práce zajímavý.
eVSKP id 73216