PAVLIK, M. Měření vlastností ozvučnice typu Transmission Line [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Pan Pavlík ve své diplomové práci využívá plně modulární ozvučnici typu transmission line, kterou disponuje laboratoř Ústavu telekomunikací. Tato ozvučnice umožňuje díky svému modulárnímu řešení změnu polohy použitých reproduktorů ve vyšším počtu možných kombinací, čímž je možné realizovat ozvučnici transmission line s různým posunem jejího buzení. Ve své práci diplomant na rozsáhlé sadě ověřovacích měření různých konfigurací ozvučnic transmission line provedl ověření správnosti modelování ozvučnic programem HornResp. Je tedy možné tento program s úspěchem používat pro modelování této ozvučnice, bohužel však pouze s jedním reproduktorem. V další časti měřením ověřil, jaký vliv má míra a způsob tlumení linky na kmitočtovou charakteristiku soustavy reproduktoru a této ozvučnice. V poslední části provedl další rozsáhlou sadu měření různých konfigurací, která vede na nalezení vhodného nastavení poloh dvou reproduktorů na lince tak, aby došlo ke zvýšení citlivosti celé soustavy především v dolní části kmitočtového spektra. Nejzásadnějším přínosem práce je tak rozsáhlá sada měření, která je součástí elektronické přílohy práce a komplexně popisuje chování ozvučnice typu transmission line. Diplomant konzultoval práci pravidelně, což ne vždy přinášelo úspěšné postupování v řešení projektu. Řešení projektu bylo pomalé, diplomant měl zásadní mezery v postupech měření, dopouštěl se zbytečných chyb a musel tak provádět měření opakovaně a jeho přístup byl ne vždy systémový. Měl také zásadní mezery v elementárních znalostech např. se sčítáním komplexních čísel. To vedlo na výrazné opoždění řešení projektu, a i když začal měřit již v rámci semestrálního projektu, první validní měření s odpovídajícím protokolem dodal v posledním měsíci před odevzdáním práce, což bylo vzhledem k rozsahu práce příliš pozdě. Výsledkem je tedy skutečnost, že není zcela splněné zadání práce, nebyly vytvořeny podklady pro laboratorní úlohu. Text práce je na průměrné úrovni, vyskytují se problémy s názvoslovím a jeho konzistencí, některé formulované závěry jsou nepřesné, některé jsou pak zcela mylné, např. tvrzení v závěru práce, že zatlumením jen přední části linky se dosáhne navýšení citlivosti o 6 dB, je samozřejmě nepravdivé. Vzhledem k výše uvedenému hodnotím práci známkou velmi dobře/82.
Hlavním přínosem diplomové práce je ověření přesnosti simulací v programu HornResp a provedení rozsáhlé sady měření modulární ozvučnice typu transmission line, na základě kterých byla nalezena optimální konfigurace ozvučnice z hlediska vyrovnanosti kmitočtové odezvy celé soustavy. Byl také popsán postup pro skombinování měření jednotlivých zdrojů získaných v blízkém poli. Cílem práce bylo také vytvoření laboratorní úlohy, k čemuž ale nedošlo. Úvod práce je věnován teorii popisu zvukového pole vytvářeného reproduktorovou soustavou typu transmission line pomocí vlnových rovnic a modelů se soustředěnými parametry, což bylo požadováno v zadání. Schází ale návaznost na praktickou část práce, lze jen předpokládat, že na uvedených teoretických poznatcích jsou založeny simulace v programu HornResp. Teoretický úvod není konzistentní, místy až zmatený, diplomant například zmiňuje v části 2.1 numerickou metodu FDTD, ale následně se věnuje analytickému řešení. Také schází logická návaznost mezi uváděným řešením pomocí vlnových rovnic a modelem ozvučnice se soustředěnými parametry. U řady rovnic schází citace anebo vysvětlení všech použitých proměnných. V kapitole 4.3, která je jediným teoretickým přínosem diplomanta, je uvedena rovnice pro vektorový součet dvou koherentních zdrojů zvuku upravená do jednodušší formy a diplomant mylně uvádí, že ji nelze modifikovat pro více zdrojů. Přitom se jedná jen o geometrický přístup ke stejnému problému, který následně řeší pomocí součtů komplexních čísel. V rovnicích používá symbol konvoluce místo násobení a v některých případech si musí čtenář sám odvodit, zda jsou frekvenční charakteristiky míněny v dB nebo ne. V textu také schází popis použitých měřicích metod a vliv jejich parametrů na měření, který není zanedbatelný. Po formální stránce je práce na průměrné úrovni, v textu se nacházejí nesprávně formátované proměnné, schází větné čárky, překlepy atd. Seznam literatury není podle ČSN ISO 690.
eVSKP id 151169