BUKÁČKOVÁ, I. Studie stability elektrolytů a elektrod pomocí elektrochemických metod [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Kazda, Tomáš

Náplní diplomové práce studentky Bc. Ivany Bukáčkové bylo studium stárnutí elektrolytu a vlivu stárnutí elektrolytu na vlastnosti elektrod s katodovým materiálem LiFePO4. Studentka se v úvodu teoretické části práce věnuje historickému vývoji lithiových akumulátorů, dále porovnává jejich výhody a nevýhody a popisuje princip funkce. Převážná část teoretické části práce je věnována popisu vlastností elektrodových materiálů, elektrolytů a lithných solí používaných v soudobých lithiových akumulátorech. Čtenář tak získá velmi dobrý přehled o v současnosti používaných materiálech. V samotné praktické části se studentka zabývá porovnáním elektrochemických vlastností elektrod v kombinaci s komerčního elektrolyt a elektrod s elektrolytem, který sama připravila. Dále se věnuje studii vlivu stárnutí elektrolytu na vlastnosti připravených elektrod a na závěr veškeré dosažené výsledky srovnává a vyhodnocuje. Diskuze některých výsledků by však mohla být širší. Celkově studentka s přihlédnutím k faktu, že studuje dálkově, odvedla velké množství práce, což je patrné z celkové doby prováděných experimentů. Výsledky měření jsou zajímavé především z praktického hlediska a pro práci dalších studentů věnujících se této problematice. Studentka se snažila pracovat samostatně, ale bylo ji za potřebí občas nasměrovat a vysvětlit co je v rámci práce požadováno. Práci doporučuji ji k obhajobě a hodnotím ji 82b.

Navrhovaná známka
B
Body
82

Posudek oponenta

Čech, Ondřej

Studentka Bc. Ivana Bukáčová předložila k obhajobě diplomovou práci, která pojednává o elektrolytech a elektrodách lithno-iontových akumulátorů. Tyto komponenty dnes nejčastěji aplikovaných elektrochemických zdrojů proudu, mají zásadní vliv na jejich charakteristiky a studie stability těchto prvků v závislosti na čase je důležitá pro porozumění degradačním mechanismům v těchto bateriích. Práce je členěna logicky a systematicky do osmi kapitol, z nichž prvních šest mapuje teoretické základy materiálového složení studovaných komponent, a předkládá popis použitých elektrochemických metod pro charakterizaci studovaných materiálů. Práce má 52 stran a tudíž je z hlediska rozsahu v souladu se standardem diplomové práce. Z jazykového hlediska práce obsahuje chyby v rámci slovosledu, některé pravděpodobně vznikly nedokonalým překladem z anglického originálu. Anglický abstrakt překvapivě pojednává o semestrálním projektu, nikoli o diplomové práci a vyskytují se v něm gramatické chyby. Literární rešerše a úvod do problematiky se zdají být zevrubné a dobře zpracované, i když některé informace je zde možné považovat za zastaralé (podíl japonské produkce na celkové výrobě li-ion akumulátorů). Značný nedostatek nicméně vidím ve způsobu, jakým jsou citovány zdroje. Téměř polovina uvedených citací odkazuje na studentčinu předchozí práci, ve které jsou ale tyto části textu již přejaté. Celkově je tedy v celé práci citováno přibližné 10 zdrojů s tím, že seznam literatury obsahuje 35 položek, většinou neuvedených v práci samotné. Dále je zvykem citace číslovat podle jejich výskytu v textu, jediný odkaz na literaturu již v úvodu má číslo 23 a několikrát se v něm opakuje. V praktické části se studentka zabývá změnami elektrochemických vlastností elektrolytů v závislosti na čase a srovnáním elektrolytu připraveného v rámci práce a elektrolytu zakoupeného (se stejným složením). Časové závislosti jsou studovány v rozsahu 20 týdnů. V úvodu praktické části je popsán postup přípravy kladné elektrody s LiFePO4 , která bude použita jako měřící elektroda, a příprava elektrolytu. Po úvodní cyklické voltametrii byly změny studovány pouze pomocí galvanostatického cyklování a impedanční spektroskopie. V rámci práce bylo provedeno několik sérií totožného a dle mého názoru časově poměrně nenáročného měření, hlavní přínos této práce tedy vidím v jejich správném vyhodnocení a patřičné formě. A to přes skutečnost, že výsledky impedanční spektroskopie působí dle mého názoru poněkud nahodile, doporučil bych případnou rozsáhlejší diskuzi korelace galvanostatického měření a získaného Rct z impedančního spektra ze strany studentky. V rámci práce, v čase pro ni vymezeném, nebyly pozorovány degradační jevy u žádného z elektrolytů, což nicméně nesnižuje hodnotu a správnost provedení této studie. S ohledem na Pokyny pro vypracování diplomové práce je možné konstatovat, že její zadání bylo studentkou splněno ve všech bodech. Navrhuji ohodnocení stupněm C 78 bodů a doporučuji ji k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
78

Otázky

eVSKP id 94648