ONDÍK, F. Studenti studentům [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2025.

Posudky

Posudek vedoucího

Kratochvíl, Jan

Bakalářská práce studenta Filipa Ondíka odráží naši teprve nedávno navázanou kolegiální spolupráci, a proto v ní zůstala i některá slabší místa, která se nám v daném časovém rámci nepodařilo zcela vyjasnit ani bezchybně vyřešit. Urbanistické řešení souboru nových kolejí považuji za zdařilé. Pozitivně hodnotím zejména záměr vytvořit piazzettu před hlavním vstupem do budovy, poněvadž představuje žádoucí rozptylový prostor vzhledem k navrhované typologii. Zároveň má ambici přispět k oživení a celkovému zatraktivnění ulice Vojtovy. Vnitroblok je věnován volnočasovým aktivitám studentů. Parter u piazzetty by mohl být otevřenější a logičtější. Ostrůvkové zelené plochy, a zejména bariérová hradba do ulice nesouzní s původním záměrem a celkově je mi detailní řešení parteru „proti srsti“. Provozní schéma je přehledné a logické, orientace v objektu je nenáročná. Společné prostory se nacházejí v přízemí, studentské pokoje v horních podlažích. Nárožní část je obsazena provozy, které mohou sloužit širší komunitě – konkrétně ordinacemi, posilovnou a hudebním klubem. Kolejní bloky jsou vhodně prosvětleny prostřednictvím komunikačních jader a společenských místností. K dispozicím nemám zásadní výtky, snad jen dráždí spojení automobilistů s cyklisty v podzemní garáži a zamlčený provoz tělocvičny na výkresech. Připomínám, že dveře u této typologie vždy otvírat ve směru úniku. Architektonické řešení působí v některých místech nejednoznačně a ve značné míře spoléhá na předsazené, kamuflážní prvky. Fasády u studentských pokojů jsou racionální a svěží, avšak další části areálu na mě působí rozpačitě. Zejména design fasády nárožní hmoty považuji za problematický – nepřináší žádný přínos pro vnitřní provozy a působí formálně neukotveně. Návrh monumentálního vstupu s třípodlažní halou považuji za neadekvátní k typologii přechodného ubytování. V rámci jednoho návrhu se tak střetává civilní estetika studentských kolejí s ambicí vytvořit sídlo globálního korporátu na předměstí Madridu. Napojení tělocvičny na sousední dům je mi také záhadou. Interiéry pokojů jsou příjemné. Prezentace návrhu je mladistvě divoká a odhaluje studentovy silné stránky. Zejména počet digitálních prostorových zobrazení je obdivuhodný. Ořezání vizualizací na čtvercový formát je často k neprospěchu věci. Typografie a layout paré jsou jeden velký chaos.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování Student pracoval na bakalářské práci soustavně a zodpovědně.
Navrhovaná známka
C
Body
77

Posudek oponenta

Havliš, Karel

Celá práce je nesourodá s rozdílnou kvalitou potřebných informací. Texty a grafické návrhy nemají mezi sebou srozumitelnou vazbu. Z předložené práce nevyplývá deklarované pragmatické zjednodušení výsledného řešení. Přemíra grafických obrázků upřednostňuje líbivý efekt, bez logické struktury informací. Výkresy půdorysů nevyjadřují dostatečně záměr řešení. Vizualizace zobrazují spíše neurčitou líbivou atmosféru, ale ne reálné navrhované řešení. Celkovou presentaci práci výsledku i přes mnohé výhrady bakalářskou práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení: D 60

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení D Urbanistické řešení vychází společných analýz. Rozhodnutí po hledání vlastního konceptu autora dospělo k pragmatickému výsledku doplnění nedokončeného městského bloku. Uliční frontu Vojtovy ulice určují nárožní multifunkční dům, rozšířený veřejný prostor a severní křídlo traktu kolejí. Sestavení stavebních programů kolejí i multifunkčního domu do prostých kubických forem kolem čtvercového půdorysu veřejného prostoru je logické. Propojení východního a západního ubytovacího traktu kolejí příčným traktem umožňuje chodbové uspořádání pokojů s orientací východ – západ. Příčný propojující trakt rozděluje řešené území na dva společensky rozdílné prostory. Otevřený veřejný prostor parkového náměstí rozšířené ulice Vojtovy a nepravidelný uzavřený prostor vnitrobloku tvořený navrhovanou zástavbou kolejí a tělocvičny podél ulice Grmelovy a nekompaktní zástavbou zadních traktů bytových domů v ulici Renésská. Potenciál společného sdíleného prostoru není využit, navržené řešení se soustředí jen na program ve prospěch kolejí. Prostorový koncept urbanistického návrhu není dostatečně presentován, strohá schematická situace i půdorys 1.NP neříkají nic o urbanistickém detailu. Vazba parteru obou navržených rozdílných prostorů se stavebním programem a dispozicemi přízemí zcela chybí. Presentované vizualizace zobrazují neexistující detaily parterových úprav, které ale v návrhu zcela schází.
Provozní řešení D Programově společné funkce s komplexem kolejí determinuje pragmaticky řešené podzemní parkování a zvolený prostorový koncept urbanistického návrhu. Vzájemná vazba mezi podzemním parkováním a uspořádáním rozdílných programů v přízemí a nadzemních podlažích je logická. Samostatné prostorové uspořádání, funkčně i programově rozdílných celků (multifunkční dům, komplex kolejí s menzou a tělocvična) je navrženo jen schematicky, bez integrující logiky. Skladba dílčích částí programově rozdílných celků, zejména navrhování dispozičních řešení je také většinou schématické a často bez znalosti typologických pravidel. Fungující parter, odstraňování odpadů, dopravní obsluha propojení se stávající reálnou situací ulic i nejbližšího prostředí chybí.
Technicko konstrukční řešení D Exaktní technické řešení aplikované v návrhu chybí. Presentace obecných principů z rešerší, schematické zobrazení, kde by se dalo technologické řešení uplatnit je jen obecná informace. Konstrukční řešení je opět schematicky ukázáno v axonometrickém schématu. Stavebně technické řešení presentované na jedné stránce s více měřítky, nesourodé stručné informace jsou nepřehledné, bez informační logiky.
Architektonické řešení D Náhodnost, nekomplexnost presentovaných architektonických forem je charakteristická vlastnost nejen navržených architektonických elementů, ale i výběru zobrazovaných fragmentů. V množství vizualizací líbivých záběrů bez reálného vztahu k navrženému řešení se zcela ztrácí objektivní informace o architektonickém návrhu.
Formální úroveň D Celá práce působí značně nesourodě s rozdílnou kvalitou informací. Texty a grafické návrhy nemají mezi sebou srozumitelnou vazbu. Z výtvarných barevných skic hledání konceptu nevyplývá následné pragmatické zjednodušení směřující k výsledku. Přemíra grafických obrázků upřednostňuje líbivý efekt, bez logické struktury informací. Výkresy půdorysů nevyjadřují dostatečně záměr řešení.
Navrhovaná známka
D
Body
60

Otázky

eVSKP id 167644