KOREŇ, M. Generátor elektrického oblouku a analýza jeho plazmatu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Student Michal Koreň měl za úkol nastudovat problematiku analýzy spekter záření plazmatu, navrhnout přípravek na generování elektrického oblouku, oživit jej a analyzovat spektrum jeho záření. Posledním bodem zadání bylo kritické hodnocení přípravu a případný návrh inovace přípravku za účelem odstranění některých negativních vlastností přípravku. Student na práci pracoval samostatně s občasnými konzultacemi s vedoucím práce. Návrh obvodu provedl samostatně, sestrojení a testování provedl student za asistence vedoucího práce. K zadaným úkolům přistupoval zodpovědně a iniciativně. Při práci používal odbornou literaturu, kterou citoval. Mírně negativně se na práci projevila skutečnost, že student neměl adekvátní zkušenosti s vn obvody ani spektroskopií, což se projevilo ve formě nutnosti širších konzultací i nad rámec vedoucího práce. Také proběhlo větší množství korekcí výpočtů, které však nakonec vedli ke kýženému cíli. I texty obsahujicí rozbor výsledků jsem navrhoval obsáhlejší, než jsou. Na druhé straně vyzdvihuji studentovu píli, se kterou zařízení sestavoval a následně prováděl analýzu. Znalosti nabyté při vypracování student využije při dalším studiu a navržené zařízení může sloužit k výuce analýzy elektrických výbojů. Práci doporučuji ji k obhajobě.
Při hodnocení bakalářská práce studenta Michala Koreně s názvem "Generátor elektrického oblouku a analýza jeho plazmatu" se budu zvlášť věnovat její obsahové a formální stránce. Po formální stránce dosahuje práce celkem obstojných kvalit. Práce je rozdělena do 10 číslovaných kapitol s nečíslovaným úvodem a závěrem. Rozsah kapitol je přibližně vyrovnaný, pouze kapitola 9 značně vyčnívá svým rozsahem. Jde o jádro celé bakalářské práce, kde je větší rozsah očekávaný. Většinu kapitoly 9 však tvoří ukázky výpočtů teploty plazmatu v jednotlivých časových okamžicích, které by spíše patřily do přílohy. Bez těchto ukázek by rozsah kapitoly 9 zapadal do rozsahu ostatních kapitol, což lze hodnotit vcelku pozitivně. K formální stránce pak mám už jenom jednu výhradu a tou je odsazení na začátku odstavce. Obvyklé odsazení bývá v šířce několika znaků a konstantní v celém rozsahu práce. Navzdory tomu je použité odsazení poměrně značné dosahující až 20 znaků. Především se však výrazně mění v rámci práce. Například odsazení v úvodu je přibližně dvojnásobné oproti zbytku číslovaných kapitol. Práci by také prospělo použití záhlaví a zápatí. Text práce je po obsahové stránce rozdělen do dvou logických celků, z nichž jeden se zabývá teorií a druhý praktickou konstrukcí generátoru a jeho analýzou. Uvedené dělení je dokonce explicitně uvedeno v rámci úvodu. Bohužel, kvalita především teoretického rozboru je velice nízká. Teorii plazmatu, jehož analýza tvoří podstatnou část bakalářské práce je věnován pouze krátký odstavec tvořící kapitolu 2. Optické emisní spektroskopii je věnováno trošku více prostoru v kapitole 3. V obou případech je text velice obecný a povrchní. V teoretické části není nikde zpracovaná teorie, na základě které je následně prováděna analýza plazmatu. Nikde nejsou uvedeny vztahy, ze kterých se vychází a na jejichž základě je následně vypočtena teplota. Praktická část na tom není s kvalitou o mnoho lépe. V kapitole 4 je sice uveden návrh generátoru, ovšem pouze s poznámkou, že generátor byl sestrojen s ohledem na nutnost konstrukce odolávat tepelným a dynamickým účinkům elektrického oblouku. Žádné další podrobnosti nejsou uvedeny. Popis postupu měření je v lepším případě rudimentární, popsaný v krátkém odstavci kapitoly 6. Vztahy (1) a (2) v kapitole 9 věnované určení teploty plazmatu jsou špatně uvedeny, respektive uvedeny bez jakéhokoliv kontextu. Výše uvedené problémy jsou pouze ilustrací nízké obsahové kvality odevzdané bakalářské práce. Seznam použité literatury je zpracován v dobré kvalitě a obsahuje 21 položek. Na bakalářskou práci se jedná o dostatečný rozsah. Student by si měl však více dávat pozor na umístění odkazů v textu. Například popisek k obrázku 45 odkazuje na položku v seznamu zdrojů, která zcela evidentně patří k obrázku 43. Práci hodnotím 60 body a doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 159366