MUNKOVÁ, K. Funkce sleduje formu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Kristek, Jan

Karolína hledala alternativu k základnímu mechanismu moderní architektonické tvorby a to je práce s konceptem respektive s diagramem. Proti konceptu Karolína staví způsob práce kutila, který pracuje ad hoc a je schopen hodnotit věci za chodu. Proti strategii inženýra Karolína nabízí taktiku primitiva. Primitiv na rozdíl od inženýra nepotřebuje výkresy a stačí mu objekty, kterých se může dotknout a použít. Tímto se ale musí nutně změnit i vztah „architekt - klient“ zadefinovaný od dob Albertiho, právě existencí „výkresu“. Místo inženýrského pravítka používá moderní kutil metody rapid prototypingu a domácí 3d tiskárnu a s klientem komunikuje místo výkresu prostřednictvím webu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A 100 Karolína pracovala pravidelně a s velkým nasazením celý semestr. Měla by lépe zobrazit a prokreslit návrh „skladu“, alespoň v kvalitě a úrovni detailu, jako učinila u výkresů dílny.
Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Mačudová, Lea

Práce je přínosná reinterpretací vztahu architekta a klienta. Emoce a nové podněty přináší analogie i atlas asociací, kde praktická část srozumitelně rozvíjí teoretický základ. Pozitivně hodnotím povýšení intuitivního kutilství a vyřešení problematických detailů a stability 3D tiskem spojů jednotlivých prvků. Oceňuji i hravost, estetiku a zároveň reálnou použitelnost webové platformy. Je zřejmé, že studentka nalézá jádro práce spíše ve vztahu architekta / bricoleur s klientem a procesu tvorby než v návrhu a designování dílny. I přesto je návrh dílny praktický a realizovatelný.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení C K vytvoření pracovního prostoru pro architekta / bricoleur dojde konverzí garáže na dílnu. Situace dokládá dostatečné množství a vhodné umístění garáží v rámci města Brna pro případ stěhování nebo expanze byznysu. Výhodou je rovněž časté řadové uspořádání garáží umožňující kombinaci dílny a skladu a případné přidávání dalších buňek s obsahem dle potřeb bricoleura.
Architektonické řešení B V architektonickém řešení je třeba zohlednit záznam práce s materiály, formami, strukturami a mentálními procesy. V kontrastu ke konceptuální tvorbě je postup práce vytyčený nalezenými materiály, objekty a formami na ně navazujícími a hledáním jejich inovativních možností využití. Navrhovaná webová platforma reinterpretuje vztah architekta s klientem na základě propojenosti jejich předmětů a mentálních sítí. Interier dílny je řešen s důrazem na praktičnost, snadnou manipulovatelnost a variabilitu, použití ocelových struktur je proto pochopitelné. Diskutabilní je absolutní využití plochy skladu na úkor jednoduchosti používání.
Provozní řešení B Mohu-li hodnotit provozní řešení procesu tvorby, pak v průběhu od vyhledání materiálu, asociace, použití webové platformy, práci s klientem až po realizaci díla neshledávám provozní nesoulad. Provozní řešení dílny je rovněž snadno uchopitelné, vstup přes rozšíření v podobě „krovek“ je zajímavý esteticky i konstrukčně, při rozšíření byznysu by byl signifikantním prvkem.
Technicko konstrukční řešení C Objekt garáže je zateplen minerální vatou opatřenou parotěsnou fólií. U delších stěn jsou svařované ocelové konstrukce (zároveň regály) rozepřené u stropu ocelovými jekly. Zajímavých technickým detailem jsou vrata umožňující rozšíření prostoru a přístup světla. Za zmínku stojí zajímavý detail zasklení.
Formální úroveň B Grafické zpracování je na dobré úrovni. Přehledné je dělení práce do brožur.
Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 125549