MIKULÁŠTÍK, P. Zabezpečovací systémy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Šeda, Miloš

Bakalářská práce se zabývá zabezpečovacími systémy, které od někdejších výhradně mechanických zábran proti vniknutí do nemovitých objektů (domů, chat) i movitých objektů (např. automobilů) se již dávno rozvinuly v sofistikovanější způsoby elektronických ochran. Autor podrobně rozebírá způsoby autentizace, opravňující k přístupu do objektů, a poté technické náležitosti zabezpečovacích systémů, a to jak drátové, tak i bezdrátové, detektory narušení objektů (např. perimetrické a plášťové ochrany) a způsoby akustické a optické signalizace. Samostatnou kapitolu pak věnuje dominantnímu prvku moderních zabezpečovacích systémů – kamerám, vedle optických i termovizním. Protože autor studuje v obecném bakalářském programu, jeho práce má rešeršní charakter, lze však konstatovat, že je kvalitní rešerší, poskytuje potřebné informace, výklad je logicky provázán, text má dobrou jazykovou úroveň a je čtivý. Vedle popisu principů zabezpečení autor problematiku demonstruje názornými schématy a obrázky. Bohatý je také seznam 45 zdrojů, ve velké většině volně dostupných z internetu, které případnému čtenáři přinesou další rozšiřující informace. Vedle technických parametrů si autor všímá i otázek nákladů na pořízení zabezpečovacích systémů v závislosti na hodnotě chráněných objektů a požadavcích uživatelů.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Dobrovský, Ladislav

Práce obsahuje popis technických prostředků pro zabezpečení budov, prostor a perimetru pozemků. V kontextu automatizace budov chybí zmínit například sběrnici KNX či jiné řešení. Samotná rešerše typů přístupových panelů a dalších součástí systému a principu funkce senzorů je v pořádku. Poskytuje tak čtenáři úvod do problematiky. Na obrázcích jsou příklady komponent od různých firem (Jablotron, VAR-TEC, Samsung), ale chybí představení výrobců v textu a porovnání jejich nabídek. Jedním z cílů práce bylo porovnat finanční náročnost pořízení a nároky na provoz. Zde je porovnání jen velmi vágní až fuzzy. Očekával bych naopak několik řešení scénářů, aby vyplynulo co je výhodné například pro rodinný domek a co pro větší budovy jako je fakulta, nemocnice či kanceláře firem. Vzhledem k rešeršní povaze práce mělo být právě toto těžištěm vlastního přínosu. Domnívám se, že přidáním asi dvou stránek s porovnáním v tabulkách by cíl byl splněn. Závěr je informačně chudý, což by rozšíření o analýzu scénářů zvrátilo. Formálně práce vyhovuje. Reference jsou adekvátní. Na některých místech se v textu zbytečně často opakuje ten stejný zdroj, například v části 2.2 je reference [5] uvedena v 7 odstavcích z 8 a ve čtvrtém odstavci dokonce dvakrát. Formátování URL referencí doporučuji změnit na černé bez podtržení s případnýn odlišením řezem písma.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 137097