DOHNAL, Z. Indukční průtokoměr [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Beneš, Petr

Diplomová práce navazovala na předchozí semestrální projekty, zadání práce pochází od externí firmy. Původním cílem práce byl návrh a realizace zásuvného indukčního průtokoměru a proměření jeho charakteristik. Vzhledem k tomu, že na základě odevzdané druhé semestrální práce se zdálo, že realizace snímače a praktická měření nebude možné uskutečnit, bylo po vzájemné dohodě původní zadání upraveno a větší důraz byl dán na problematiku optimalizace návrhu pomocí simulačního software. Důvodem byla snaha omezit závislost na realizačních možnostech spolupracující firmy. Bohužel se ukázalo, že to nebylo šťastné řešení, teoretický popis problému a zvládnutí alespoň základní optimalizace tvaru magnetického obvodu a polohy snímacích elektrod se ukázalo nad síly studenta. Dokonce mám obavy, že do dnešního dne stále ještě princip zásuvného indukčního snímače průtoku zcela nepochopil. Důvodem může samozřejmě být i dle mého názoru laxní přístup k problematice, kdy na první konzultaci diplomové práce přišel až týden před odevzdáním.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání E 25/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) F 5/20
Využití literatury A 10/10
Formální zpracování práce E 10/20
Navrhovaná známka
E
Body
50

Posudek oponenta

Bejček, Ludvík

Diplomant pracoval na velmi zajímavém, ale poměrně odborně i časově náročném zadání. Jeho úkolem bylo především optimalizovat uspořádání zásuvného indukčního průtokoměru pomocí simulačního software a podle možností optimalizovanou variantu ověřit experimentálně. Bohužel k simulaci vůbec nedošlo přesto, že potřebné programy jsou dostupné i na FEKT VUT v Brně. Tím se dostala práce do zcela jiné roviny experimentálních pokusů typu "zkus - vyjde - nevyjde", což je velká škoda. Koncepci práce považuji za správnou. Návrh, výpočet a konstrukční řešení naopak za nedostatečné, kopírující pouze US Patent No: 7,055,396 B1. V práci se vyskytují jak chyby formálního, tak i obsahového charakteru, které však s ohledem na neúplné splnění zadání považuji za druhořadé (mezery mezi hodnotou a jednotku, obr. 2, chybějící slova, používání nestandardních pojmů, výrazů a formulací pro vžité a legislativní názvosloví - uklidňující vedení, tlaková ztráta, střída signálu, … zařízení se stará o buzení cívky .., .. zastavení signálu osciloskopem .., linearita = aproximační přímka a další). V popisech experimentů chybí specifikace použitých materiálů jádra cívky (navíc jejich počet mohl být větší) a skutečnosti se pouze konstatují bez zdůvodnění (vlastního zhodnocení, názoru). Navíc v případě uváděných nestabilit a rušení nepoužil diplomant podrobného návodu pro tyto případy uvedeného v publikacích v použité literatuře (např. [2], [6]). Z popisu měření v kalibrační laboratoři VUCHZ není také zřejmé, jestli i zde se jednalo o nedodržení předepsaných délek uklidňovacího vedení a celková koncepce (konstrukce) zkušební tratě a parametry referenčních průtokoměrů. Podíl práce diplomanta a spolupracující firmy Arkon nedokážu z uvedené práce posoudit. Práce je sestavená v logickém sledu, grafická úroveň je dobrá. Předloženou práci považuji za nedostatečně obsahově propracovanou, nesplňující značnou část zadání a nesouhlasím s posledním odstavcem závěru autora. Přesto se domnívám, že je schopen prokázat inženýrské schopnosti. Navrhuji komisi pro SZZ práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Odborná úroveň práce E 25/50
Splnění požadavků zadání E 10/20
Formální zpracování práce C 7/10
Interpretace výsledků a jejich diskuse E 10/20
Navrhovaná známka
E
Body
52

Otázky

eVSKP id 22213