FLOS, M. Šablonový tisk pájecí pasty a optimalizace procesu pro zvýšení výtěžnosti [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Zadání diplomové práce "Šablonový tisk pájecí pasty a optimalizace procesu pro zvýšení výtěžnosti" vycházelo z potřeby výrobní firmy B.E.A.M.S. CZ, spol. s r.o. Brno a prakticky bylo z velké části realizováno tamtéž. Aktivita studenta během řešení a zpracování práce byla na velmi dobré úrovni. Student se pravidelně účastnil konzultací a diskutoval řešenou problematiku. Byl samostatný při řešení práce. Při řešení diplomové práce prokázal diplomant vysokou odbornou úroveň, soustředěné zaujetí úkolem a předpoklady pro systematický přístup. Práce je zpracována přehledně a formálně správně. Literatura byla během řešení používána včetně vybraných norem. Zadání bylo splněno v plném rozsahu a v mnohých směrech překročeno. Předpokládá se využití těchto teoreticko-praktických poznatků pro optimalizace procesu šablonového tisku i pro možnou implementaci poznatků do výrobních aplikací. Práci doporučji k obhajobě a hodnotím slovem "výborně".
Tato diplomová práce byla zadána firmou BEAMS a byla zaměřena na komplexní analýzu a optimalizaci procesu šablonového tisku pájecí pasty s cílem zvýšení kvality a spolehlivosti osazených desek plošných spojů s technologií SMT. V praktické části byla zpracována data z kontrolních systémů AOI a SPI pro dvě stejné šablony, ale s různou povrchovou úpravou. Hlavním cílem bylo zjistit, která povrchová úprava poskytuje lepší výsledky, a zda se vyplatí investovat do dražší povrchové úpravy Šablona s povrchovou úpravou pomocí plasmy prokázala v mnoha ohledech lepší výkonnost než šablona s povrchovou úpravou pomocí electro-polishingu. Další kapitola se zabývá analýzou dat z SPI pro druhou stranu DPS stejného modelu jako v předchozí kapitole. Byla zkoumána průměrná výška, objem a plocha nanesené pájecí pasty v závislosti na velikosti apertur, a také posunutí pájecí pasty v osách X a Y. Z výsledků vyplývá, že šablona upravená pomocí plazmy, která vykazuje lepší přenos pájecí pasty, zejména u menších apertur. Dále byly v práci analyzovány výsledky měření hydrofobnosti povrchu čtyř různých šablon s různými povrchovými úpravami. Výsledky práce budou jistě přínosem pro firmu a mohou znamenat zvýení kvality a tím i úsporu finančních prostředků. Práce má 67 stran a má dobrou grafickou úroveň. Vytkla bych několik drobných nedostatků, např. na str.26 a na str.27 je formulace „Na obrázek 4.3 nebo na obrázek 4.5 je uvedeno…. V češtině skloňujeme i slovo obrázek. Ve většině grafů v práci jsou popsány některé osy česky a některé anglicky. Vysvětlete např. obr. 2. Jak byste nazval česky " Judgement"? V práci mně chybí seznam zkratek a symbolů. Práci doporučuji přijmout k obhajobě DP.
eVSKP id 160346