OSTRATICKÝ, J. Popis rozložení napětí v blízkosti kořene ostrého vrubu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Profant, Tomáš

Pan Ostratický se k vypracování své bakalářské práce sice postavil odpovědně, řešil ji se školitelem pravidelnými konzultacemi, avšak s dlouhou časovou prodlevou od jejího zadání. To se nakonec ukázalo jako problém a nepodařily se splnit všechny požadavky zadání. Problematika koncentrátorů napětí přece jen přesahuje látku probíranou na bakalářském stupni studia a vyžaduje dodatečné samostudium. Na problematiku lomové mechaniky se naneštěstí z časových důvodů v průběhu bakalářském projektu ani nedostalo, neboť veškeré úsilí se zúžilo jen na řešení celé řady více či méně banálních problémů týkajících se analytických nebo numerických výpočtů, včetně použití metody MKP. Nedostatečné seznámení se z teorií lomové mechaniky mělo taktéž za následek špatnou interpretaci dosažených výsledků. Vedoucí práce by také přivítal větší samostatnost studenta při řešení partikulárních problémů bakalářské práce.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu C
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Hrstka, Miroslav

Autor bakalářské práce se zabývá stanovením lomových parametrů pro speciální případ vrubu zatíženého jednoosým napětím. Po úvodu do problematiky lomové mechaniky a uvedení potřebných vztahů pro stanovení analytických funkcí popisujících napětí před kořenem vrubu autor formuluje okrajové podmínky, které jsou nutné pro stanovení exponentů singularity. Amplituda napětí byla určena přímou metodou. Text je psán přehledně, nicméně v praktické části by se čtenář neznalý lomové mechaniky mohl ztratit, například proč nebyl do asymptotického řešení zahrnut koeficient D2. V numerickém modelu, a také tedy v analytickém, není definováno, jaké byly podmínky rovinného problému. Práce by si také zasloužila ověřit vztahy pro různé geometrie vrubu. Z hlediska úpravy je text psán přehledně a bez chyb, nicméně na konci se rozhodilo číslování obrázků. Úplně nesouhlasím s tvrzením na straně 22, že numerické řešení selhává pro poloměry bližší koření vrubu, v literatuře je možné dohledat i mnohem menší poloměry. Grafy napovídají, že problém bude spíše v použitých prvcích a nastavení modelu. Navíc, nikde nevidím splněn cíl 3, tj. formulace podmínek pro iniciaci trhliny z kořene vrubu. Na základě toho hodnotím práce celkovým hodnocením C a práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 150719