POSPÍŠIL, T. Příprava nástroje pro aplikaci metody lokalizace nesymetrické poruchy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Obsahem předložené diplomové práce je návrh a odzkoušení algoritmu, který v první fázi umožňuje načtení potřebné části distribuční soustavy za účelem vytvoření numerického modelu. K tomuto slouží zaváděcí soubor XLS do kterého se vyplní parametry testovací sítě. V dalším kroku algoritmus využije tento model (admitanční matici) pro výpočet pravděpodobnosti místa nesymetrické poruchy vycházejícího ze zadaného národního patentu. Velmi kladně hodnotím samostatnost autora, který do zaváděcího algoritmu implementoval několik kontrolních funkcí, které by mohly upozornit na chybné či nekorektní zadání soustavy do zaváděcího souboru. Do výpočtového algoritmu byla rovněž zabudována možnosti korekce, která umožňuje zpřesnit lokalizaci při využití příčných admitancí vedení i když vývoj vlastního algoritmu nebyl předmětem práce. V poslední fázi pak byla ověřena korektní funkce navrženého algoritmu na základě dat z numerického modelu testovací distribuční soustavy. S ohledem na odvedenou práci a přístup autora ke zpracování tohoto tématu hodnotím práci známkou A.
Diplomová práce se zabývá tvorbou nástroje pro ověření funkčnosti metody pro určení místa zemního spojení v distribučních sítích na základě měření zpětné složky napětí na sekundární straně DTS. Tato metoda pak vychází z národního patentu CZ 305209. Uvedený nástroj lze chápat jako zalgoritmizovaný výpočet místa zemního spojení (ZS) podle uvedené metody. Pro tvorbu nástroje student vybral programovatelné prostředí Matlabu, kdy nástroj funguje v podstatě jako „konzolová aplikace“ (v Command Window). Práce pak obsahuje ve svém úvodu, krátký rozbor současných metod nalezení místa ZS, popis metody podle uvedeného patentu, popis ovládání a funkcionality vytvořené konzolové aplikace a ověření její funkčnosti na zvoleném jednoduchém modelu distribuční sítě vn. K samotnému zpracování práce je pak možné vznést určité připomínky: - Práce obsahuje kapitolu 2 „Charakteristika současného stavu řešené problematiky“. Náplň kapitoly je proveden takřka výhradně jen z uvedeného patentu. I když je práce zaměřena čistě jen na vytvoření nástroje v souladu s daným patentem, rešerše současného stavu by měla být i na základě více různých zdrojů. - Úvod kapitoly 5.4.1 je uveden „Jak bylo popsáno v teorii, …“ bez uvedení reference o kterou teorii se jedná. - Kapitola 5.4.4 pak popisuje ověření funkčnosti skriptu pro tvorbu admitanční matice. V kapitole je uvedeno, že výsledky podle vytvořeného skriptu byly s něčím porovnávány, nicméně není zřejmé s čím konkrétně? ruční výpočet, jiný software a pro jakou síť … - V kapitole 6 je uvedeno, že pro tvorbu dat nezbytných pro ověření funkčnosti vytvořeného nástroje byla testovací síť vytvořena v prostředí PSCAD. V tomto programu pak byly provedeny simulace z nichž byly pro různé místa poruch vyčteny potřebné hodnoty zpětných složek napětí z měřících míst. V práci se ovšem nevyskytuje detailnější popis vytvořeného modelu sítě v tomto programu. Nezbývá tedy než předpokládat, že měření změny zpětných složek proudů a napětí bylo v tomto modelu implementováno korektně v souladu s řešenou metodou. Z hlediska korektního fungování detekce míst poruch lze předpokládat, že tomu tak bylo. K zpracování popisu řešené problematiky, jejího grafického zpracování a vyhodnocení získaných výsledků nelze pak mít další výhrady. Práce je v tomto kontextu na velice dobré úrovni. Práci splňuje všechny požadavky zadání a tak ji doporučuji ohodnotit stupněm A 90 bodů.
eVSKP id 110920