VOJČE, Z. Bezkontaktní zatěžování a měření vysokootáčkových strojů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Diplomant zpracoval poměrně náročné téma zaměřené na bezkontaktní zatěžování a měření vysokootáčkových strojů. Nastudoval a použil metodu analytického výpočtu ztrát vířivými proudy v plném elektricky vodivém materiálu. Připravil několik variant vířivé brzdy. Vytvořil 2D modely MKP ve volně dostupném (freewarovém) programu FEMM a následně 2D a 3D modely MKP v programu Ansys Maxwell. Ve spolupráci s externí firmou ověřil vlastnosti jednotlivých variant vířivých brzd měřením při otáčkách zatěžovaného motoru až 200000 min-1. Práce je zpracována v angličtině. Práce bohužel nepopisuje detailně všechny výsledky a dílčí kroky, které byly provedeny k dosažení prezentovaných výstupů a může tak působit na první pohled malým rozsahem. Diplomant využíval pravidelných konzultací, dostupné literatury a aktivně a samostatně plnil zadané úkoly. Zadání bylo zcela splněno.
Diplomová práce pojednává o návrhu vířivé brzdy pro bezkontaktní měření zatížení vysokootáčkových motorů. Práce je psaná v angličtině. Práce má celkem 34 stran. Ve druhé kapitole, která má pouze dvě strany, z toho jedna strana sestává ze dvou obrázků. Třetí kapitola je ještě stručnější (jedna strana a jeden odstavec. Pojednává velmi stručně o čtyř metodách měření momentu vysokootáčkových motorů. Ve čtvrté kapitole se diplomant zabývá stručným popisem principu vířivé brzdy a uvádí dva obrázky radiální a axiální konstrukce brzdy. V páté kapitole jsou uvedeny vztahy pro analytický výpočet vířivé brzdy, šestá kapitola obsahuje výsledky výpočtů pomocí metody konečných prvků. Sedmá kapitola je věnována stručnému popisu měření a v osmé kapitole jsou porovnány výsledky naměřených hodnot s výsledky získaných analytickým výpočtem a výpočtem metodou konečných prvků. Byly vyrobeny dva typy brzd. Jedna z hliníkovým brzdicím prstencem a jedna s prstencem měděným. Budicí magnetické pole bylo generováno permanentním magnetem. Připomínky k práci: 1) Obr. 6 má nulovou vypovídací hodnotu. 2) Celá práce je velmi stručná, chybí např. literární rešerše, některé kapitoly mají jenom dvě strany s textem pouze na straně jedné. Výsledky uvedené v práci naprosto neodpovídají časovým možnostem celého letního semestru a části semestru zimního, který měl diplomant na vypracování k dispozici. Práce obsahuje celou řadu nepřesností. Jedním z mála kladů oceňuji anglickou verzi práce.
eVSKP id 109639