MOUR, J. Virtuální zprovoznění jednoúčelové měřicí stanice [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Štěpánek, Vojtěch

Předložená diplomová práce se zabývá virtuálním zprovozněním jednoúčelové měřicí stanice v prostředí Mechatronics Concept Designer. Čtenář je v teoretické části práce seznámen se základními principy průmyslové metrologie. V praktické části je detailně zpracováno virtuální zprovoznění jednoúčelové měřicí stanice, které tématicky zapadá do dlouhodobého interního výzkumu Ústavu výrobních strojů, systémů a robotiky. Diplomová práce rozšiřuje stávající řešení o algoritmus vyhodnocení rozměrů a tvaru zakládaného dílce. Navržený algoritmus pracuje s odezvou osmice virtuálních LVDT senzorů, což odpovídá i reálnému dvojčeti. Navržený PLC program je tedy možné snadno přenést do reálného kontroleru a zkrátit dobu oživení na minimum. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Bražina, Jakub

Předložená diplomová práce o celkovém počtu 71 stran si kladla za cíl virtuálně zprovoznit jednoúčelovou měřicí stanici. Rešeršní část přibližuje problematiku virtuálního zprovoznění a snímačů pro měření délkových rozměrů a pokládá dobrý základ pro řešení praktické části. V praktické části je prvně rozebrána jednoúčelová měřící stanice a postup její tvorby v prostředí NX MCD. Diplomant si dal patřičnou práci a popsal různé možnosti, jak řešit problematiku simulace pneumatických válců na této platformě, což může být využito při výuce, ale i při tvorbě dalších podobných závěrečných prací. Dále následuje tvorba PLC programu, kde musím ocenit jeho organizaci a je patřičně jednoduché se v něm zorientovat a případně jej rozšířit. K HMI panelu bych měl výtku jen, že v manuálním režimu není nikde jasné, které pneumatické válce naleží ose X a které ose Y. Na závěr diplomant řeší téma simulace měření a vyhodnocování dat. Řešení této problematiky je na adekvátní úrovní a téma je to spíše metrologického charakteru, proto je chvályhodné, jak se s touto problematikou diplomant vypořádal. Díky této práci je možné dále rozvíjet funkcionalitu jednoúčelové měřící stanice na ÚVSSR. Práce je logický uspořádána s minimem formálních chyb a překlepů. Za předpokladu, že diplomant odpoví na doplňující otázky doporučuji práci k obhajobě s výsledným hodnocením výborně A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 140275