LECHNER, F. Stříkané pracovní elektrody elektrochemických senzorů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Prášek, Jan

Předmětem bakalářské práce byla oblast tlustovrstvých elektrochemických senzorů, konkrétně oblast nových metod pro realizaci pracovních elektrod elektrochemických senzorů pro detekci látek obsažených ve vodných roztocích. V teoretické části práce se student zabývá klasickou technologií tlustých vrstev, uhlíkovými nanotrubicemi, elektrochemií a elektrochemickými metodami pro hodnocení chování elektrod při elektrochemické analýze. Celou teoretickou část zpracoval student Filip Lechner zcela samostatně s použitím jím vybrané i vedoucím doporučené literatury, ze které vybral a zpracoval nejpodstatnější části, které následně využil při zpracovávání praktické části práce. Praktickou část práce představovala výroba tlustovrstvých pracovních elektrod pomocí sítotisku pro podklad a stříkáním aktivních ploch tvořených uhlíkovými nanotrubicemi. Tyto student opticky analyzoval pomocí rastrovacího elektronového mikroskopu a proměřil ve standardním redox roztoku. Ze získaných výsledků následně učinil závěry o nejvhodnějším typu elektrody pro reprodukovatelné elektrochemické analýzy. Student Filip Lechner přistupoval po celou dobu k práci na bakalářském projektu zodpovědně a účastnil se schůzek v předem dohodnutých termínech. Věnoval se řádně studiu jím vybrané i vedoucím doporučené literatury a přicházel samostatně s návrhy řešení situací a problémů. V laboratoři pracoval samostatně a zodpovědně. Závěrečné zpracování a sepsání výsledků do bakalářské práce bylo dokončeno včas. K formálnímu zpracování práce rovněž nemám téměř žádné výhrady. Věřím, že celková kvalita práce je vysoká a že bude přínosem pro další rozvoj Laboratoře mikrosenzorů a nanotechnologií. S ohledem na uvedené skutečnosti navrhuji hodnocení A 97b.

Navrhovaná známka
A
Body
97

Posudek oponenta

Majzlíková, Petra

Filip Lechner se ve své bakalářské práci zabýval optimalizací nového typu tlustovrstvé pracovní elektrody elektrochemického senzoru tvořeného uhlíkovými nanotrubicemi. V teoretické části se student věnuje technologii tlustých vrstev a jejímu využití v elektrochemických senzorech, uhlíkovým nanotrubicím, základům elektrochemie a elektroanalytických metod, které mohou sloužit k charakterizaci a využití tlustovrstvých elektrochemických elektrodových systémů (senzorů). Tato část práce je velice přehledně členěna a obsahuje potřebné informace o dané problematice. V praktické části se student zaměřil na přípravu dvou typů tlustovrstvých podkladů pro nanesení aktivní vrstvy tvořené uhlíkovými nanotrubicemi. Aktivní vrstvy student nanesl stříkáním několika různých objemů disperze uhlíkových nanotrubic na připravené tlustovrstvé podklady. Takto vytvořené pracovní elektrody student analyzoval pomocí rastrovacího elektronového mikroskopu a elektrochemicky cyklickou voltametrií a impedanční spektroskopií v roztoku hexakyanoželeznatanu draselného a hexakyanoželezitanu draselného. Získané výsledky přehledně zpracoval, shrnul do tabulek, vynesl do grafů a vhodně diskutoval. Ze získaných výsledků učinil závěr a ze studovaných pracovních elektrod nakonec některé typy doporučil jako nejvhodnější pro elektrochemické analýzy ve vodných roztocích. Formální a grafické zpracování práce je na velmi dobré úrovni a nemám k němu žádné závažné výhrady. Jen bych doporučila větší písmo pro názvy tabulek a obrázků, sjednocení zarovnání tabulek a dbát na přesné odkazování se na tabulky v textu. Dále bych uvítala zadefinování všech používaných symbolů v textu nebo seznamu symbolů a zkratek. Zadání bakalářské práce student splnil v plném rozsahu. Práce splňuje všechny požadavky na bakalářskou práci. Doporučuji ji k obhajobě a hodnotím známkou A 93 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
93

Otázky

eVSKP id 66946