ŠMELKA, M. Vývoj systému pro detekci pozemních min [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Doležal, Tomáš

Práce se zaměřuje na návrh algoritmů a sestavení prototypu systému pro detekci a označení skrytých min. Cíl práce, tedy vytvoření funkčního prototypu, byl dle mého názoru splněn, avšak provedení vykazuje několik nedostatků. Osnova práce obsahuje mnoho kapitol, které se dotýkají základních aspektů, které ovšem nejsou rozepsány dostatečně věcně. Práci by prospěl podrobnější a systematičtější rozbor jednotlivých témat. V teoretické části chybí hlubší popis problematiky detekce pozemních min ve smyslu již existujících principů a metod detekce. Složitost řešení a postoj studenta k problému vzbuzují pochybnosti o dostatečné náročnosti a kvalitě odvedené práce. Přestože zadání bylo formálně splněno, student nevyužil plně potenciál řešení. Student nevyužíval pravidelně konzultace a bylo obtížné se s ním spojit pro diskusi a vedení tématu. Tento přístup vedl k nedostatkům v práci, které mohly být při pravidelných konzultacích eliminovány. Kontaktování vedoucího práce až několik dní před odevzdáním s již hotovou prací není dostatečné pro zajištění kvality práce. Práci hodnotím 64 b. - D. Otázka: V rámci demonstrace funkčnosti prototypu systém detekuje "minu", ale následně přes minu přejede. Čím si tento nepříznivý jev vysvětlujete a jakým způsobem by se dal vyřešit?

Navrhovaná známka
D
Body
64

Posudek oponenta

Kubíček, Michal

Předložená práce se zabývá problematikou detekce min a využití robotických prostředků pro jejich detekci. Zadání je splněno jen z velmi malé části: student prezentuje model auta, který je schopen ovládat IR dálkovým ovladačem. Vozítko dále dokáže přibližně projet předem stanovenou jednoduchou trasu a detekovat kovové předměty, na které ale svým pohybem nijak nereaguje. Uvedené funkce nemůže vozidlo vykonávat zároveň, jelikož studentem vybraná řídicí platforma (Arduino) danému účelu nevyhovuje. V úvodu práce je uveden velmi stručný a zdaleka ne úplný přehled existujících systémů pro detekci a eliminaci min. Následuje přehled používaných pohonných systémů pozemních dronů (pásové, kolové...), a velmi povrchní popis základních komponent těchto dronů, který je prakticky úvodem k popisu zvolené demonstrační platformy. Ta je dále popisována v kapitole 4, kde jsou navíc některé informace z úvodní kapitoly zbytečně zopakovány. Z hlediska výběru součástek (platformy) se student omezil pouze na uvedení základních vlastností již vybraných komponent, vůbec nediskutuje možnost použití jiných. Ve třetí kapitole student popisuje navržený simulační nástroj realizovaný v prostředí Matlab. Prakticky jde pouze o procházení malé matice (sloupce/řádky) daným směrem a zvolenou "trajektorií". Na náhodně zvolené pozice matice jsou vloženy hodnoty, které jsou interpretovány jako miny, a při průchodu těchto pozic "algoritmem" jsou indikovány v GUI odlišnou barvou. Toto rozhodně nepovažuji za algoritmus prakticky vhodný pro detekci min, jde o velice primitivní a nijak užitečný program. Prezentovaný pohyb vozítka z hlediska případného hledání min nedává smysl - je přímočarý. Očekával bych vyhledávání min v okolí aktuální pozice (například otáčením platformy), detekcí hrozeb v sousedních buňkách, a následný přesun vozítka na buňku, která byla označena jako bezpečná. Jako ověření funkce "algoritmů" student formou videa prezentuje pohyb robota po trajektorii pevně zavedené v programu, a dále s využitím IR dálkového ovládání. Obojí je triviální, složitost úlohy je hluboce pod úrovní vysoké školy. Autonomní pohyb robota podél vyznačené čáry se studentovi nepodařilo odladit. Použitý detektoru kovu je v práci zevrubně popsán, ale chybí mi jeho výkres, zapojení, popis výroby, změřené časové průběhy signálů pro různé detekce (oscilogramy) a podobně. Zcela postrádám celkové schéma zapojení systému a dokumentaci konstrukce demonstrátoru. Formálně je práce na velmi špatné úrovni. Student záměrně použil větší řádkování, text obsahuje velké množství gramatických chyb, hovorové výrazy, anglicismy a celkově nesprávné věty. Vyskytují se chyby v referencích ("Error! Reference source not found."). V práci jsou duplicitní obrázky, dále obrázky s anglickým popisem (vývojové diagramy i další), u některých převzatých obrázků chybí odkaz na zdroj (4.9, 4.10). Vzhledem k výše uvedenému považuji zadání za nesplněné a nedoporučuji práci k obhajobě.

Navrhovaná známka
F
Body
20

Otázky

eVSKP id 159047