MIHAĽKO, J. MEMS inerciální snímače [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Úkolem diplomanta bylo nastudovat rozsáhlou problematiku měření statických a dynamických parametrů MEMS inerciálních snímačů a následně proměřit dle zvolené metodiky vybraný statický parametr snímače. Problematice se diplomant věnoval průběžně a systematicky i v rámci semestrálních prací 1 a 2, praktická realizace měření byla předmětem jeho úsilí především v posledním semestru. K zadaným úkolům přistupoval zodpovědně a věnoval jim dostatečný čas, postup prací pravidelně konzultoval. K hlavním potížím, se kterými se musel potýkat, patříly především vysoké požadavky na přístrojové vybavení nutné pro tento typ měření. Proto bylo pro praktické ověření navržených postupů vybráno pouze měření stability ofsetu MEMS snímačů při opakovaném zapnutí. Z mého pohledu byly cíle práce splněny, výsledkem je přehledně zpracované velké množství provedených experimentů a ověřená metodika měření na růzhých HW platformách. Práci na projektu hodnotím stupněm A/90b.
Diplomová práce navrhuje a ověřuje metodiku měření stability offsetu MEMS inerciálních snímačů zrychlení při konstantních podmínkách (Switch-on to switch-on test). Jedná se o středně těžké, ale za to časově náročné zadání, které se diplomantovi podařilo splnit. Práce je napsána v logickém sledu, jednotlivé kapitoly na sebe navazují a spolu s obrázky a schématy vedou k jasnému cíli. Bohužel je většina teoretického rozboru doslova zkopírovaná z uvedených zdrojů. Chyby lze nalézt i v rámci špatně odcitovaných sekcí, citací a křížových referencí obrázků. V práci se taktéž vyskytují časté překlepy, gramatické a stylistické chyby. V praktické části diplomant prokázal schopnost samostatného řešení daného problému. Sběr a zpracování dat bylo automatizované pomocí programu LabView a měřících karet od National Instruments. K této části nemám výhrady. Měření bylo provedeno v tepelné komoře za konstantní teploty a konstantního napájecího napětí ve třech různých zapojeních pro ověření měřící metody. Zvláště oceňuji porovnání akcelerometrů založených na jiných fyzikálních principech. V rámci textu postrádám základní parametry měřicích přístrojů, stejně tak detailnější porovnání výsledků z jednotlivých měřicích zapojení. Uvedené hodnoty tolerančních pásem byly odvozeny pouze z naměřených hodnot bez uvážení chyb měřicích karet. Diplomant prokázal znalosti potřebné pro splnění zadání. I přes hrubé chyby po formální stránce, práce poukazuje na dostatečné inženýrské schopnosti. Práci doporučuji k obhajobě a navrhuji známku D.
eVSKP id 52571