PLACHÝ, J. MKP analýza nosiče rotační hlavy vrtné věže a návrh na jeho úpravu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Klapka, Milan

Předloženou diplomovou práci považuji za velmi kvalitní. Práce vznikla na základě poptávky firmy MND. Autor diplomové práce měl za úkol zpracovat detailní analýzu problému s opakovaným poškozením nosiče vrtací hlavy a následný návrh opatření pro eliminaci problému. Postup autora považuji za adekvátní komplexnímu problému. MKP analýza je v tomto případě opodstatněná a je dosaženo kvalitativní shody se skutečným stavem reálné součásti. Na základě analýzy problému autor navrhl nové konstrukční řešení nosiče, které ověřil simulací. Řešení konstrukčního návrhu probíhalo pod dohledem zadavatele, který byl s výsledky práce studenta spokojený. Předložené konstrukční řešení je dle mého názoru zdařilé a kvalitně podložené potřebnými inženýrskými výpočty. Student vytvořil také kompletní výkresovou dokumentaci zvoleného řešení, kterou postoupil zadavateli a kterou považuji za kvalitní. Po formální stránce nemám k práci taktéž žádné zásadní výtky. Vysoce hodnotím také samostatnost studenta při řešení komplikovaného problému. Závěrem konstatuji, že cíle práce byly splněny a práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Čížek, Petr

Práce studenta má za cíl návrh úpravy součásti, která v provozu pravidelně vykazuje poruchy trhlinami. Pomocí FEA simulace hledá příčiny poškození a konstrukční provedení s vyšší hodnotou bezpečnosti. I když je větší část práce věnovaná FEA simulaci, musíme ji považovat za kontrukční s cílem připravit výrobu daného řešení. Student demonstroval širokou znalost inženýrských dovedností, které si v průběhu studia osvojil. Především analýzu napětí, která vychází z kvalitního rozboru zátěžných stavů zařízení. Rovněž správně ohodnotil mezní stavy a aplikoval logický přístup pro návrh řešení s vyšší robustností. Své závěry přenesl do výkresové dokumentace. Práce je na úrovní FEA optimalizace vedena velmi cílevědomě a přímočaře. Přesto mi však na začátku chybí širší rozbor situace, což může zásadně ovlivnit finální volbu řešení. Je nutné nastavit obecná kriteria volby (vyrobitelnost, typ technologie opravy, cenové limity atd.) a neomezovat se jen na míru bezpečnosti. Finální řešení je inovativní především novým tvarem žebra, což potvrzuje i FEA simulace. V příloze je pro toto řešení výkresová dokumentace pro výrobu celé nové součásti. Z práce však nevyplývá, jestli půjde o modifikaci stávající součásti či o celou novou výrobu. Odlehčení žeber tak mohlo být možná využito efektivněji. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 107837