VYPLEL, V. Signál srdečních pulzů – laboratorní přípravek [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Sigmund, Milan

Zadání bakalářské práce je zcela splněno. Student se věnoval BP průběžně a pracoval samostatně. Vzhledem k pandemické situaci (covid-19) během celého akademického roku 2020-21 neměl běžný přístup k laboratornímu vybavení ve škole, a tak využíval své soukromé přístroje. Potřebné věci se mnou konzultoval distančně. Při návrhu a konstrukci přípravku bylo nutné obvodově vyřešit několik dílčích praktických problémů způsobených velmi slabým užitečným signálem a nabalujícím se rušením. Tyto komplikace se mu podařilo zvládnout. Vzhledem ke špatné dostupnosti dat o vnitřní struktuře a činnosti použitého profesionálního snímače bylo nutné zdokumentovat snímač na základě vhodně provedených měření. Text práce je přehledně strukturovaný a informace jsou podány srozumitelným způsobem. Bohužel celkovou orientaci v textu snižují chybné citace obrázků – začínající už na str. 18, kde odkaz na Obr. 6 je uveden jako odkaz na Obr. 2 a pokračují pak v celé práci. V textu se vyskytuje několik drobných formálních nepřesností, například: - zkratky by měly být rozepsané při prvním použití v textu, i když jsou plné názvy uvedeny v Seznamu symbolů a zkratek; - Obr. 25 je umístěný před Obr. 24 (str. 39). Při pečlivém čtení mohly být odstraněny také překlepy a neupravené formulace, například: …naprogramovaná aplikace složí, pro… (str. 11); Kvalitu signálu může ovlivnit i pohybové artefakty. (str. 22); …na frekvenčním rozsahu f = 0,2 Hz - 7 Hz, a pro zesílení a pro tři zesílení… (str. 32); apod. Předloženou bakalářskou práci pana Vojtěcha Vyplela hodnotím celkově 90 body.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Vychodil, Josef

Předložená bakalářská práce se zabývá vývojem laboratorního přípravku pro měření signálů srdečních pulzů do praktické výuky. Po stručném přiblížení základní anatomie srdce a vzniku srdečních pulzů následuje popis metod pro měření těchto signálů. Další kapitoly pak opisují vlastní práci studenta. Zadání práce lze považovat za splněné – výstupem práce je funkční laboratorní přípravek, sestávající se z navrženého zesilovače s filtry, proudového zdroje a mikrokontroléru. Dalšími výstupy práce jsou pak grafický ovládací program v prostředí MATLAB a vzorový návod pro cvičení. Práce obsahuje drobné technické nepřesnosti, např. na straně 35 student uvádí „bitové rozlišení převodníku je 1024b“. Dále by pak bylo vhodné, přestože firmware mikrokontroléru je v tomto případě primitivní, dodat i tyto zdrojové kódy. Rozsah práce 63 stran je standardní. Formální zpracování práce je bohužel spíše podprůměrné. Nejvíce rušivě působí nadměrné používání čárek ve větách tam, kde nejsou na místě. Dále práce obsahuje občasné překlepy, gramatické chyby a typografické nedostatky (např. chybějící mezera mezi číslovkou a jednotkou nebo samostatná předložka na konci řádku). Křížové odkazy na obrázky v textu si neodpovídají. U převzatých obrázků je uveden jejich zdroj pouze v seznamu obrázků. Seznamy zkratek a symbolů na konci práce by bylo vhodné seřadit podle abecedy. Práce obsahuje celkem 22 zdrojů, bohužel však pouze v seznamu literatury -- chybí citační odkazy v textu. I přes tyto výhrady doporučuji práci k obhajobě a navrhují bodové hodnocení 79/C.

Navrhovaná známka
C
Body
79

Otázky

eVSKP id 133600