KUBALOVÁ, E. Detekce obličeje v obraze [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Mézl, Martin

Studentka Eva Kubalová vypracovala bakalářskou práci na téma Detekce obličeje v obraze. Pro další práci byla vybrána skupina metod založená na segmentaci na základě barvy kůže. Dále byly realizovány metody pro detekci základních obličejových rysů – očí a úst. V průběhu řešení práce studentka narazila na několik problémů, především v oblasti programování a algoritmizace jednotlivých metod. Pro detekci očí vyzkoušela celou řadu publikovaných metod, avšak žádná se neukázala jako dostatečně univerzální a spolehlivě fungující. Implementovaná detekce úst vykazovala mnohem lepší výsledky. Práce je rovněž doplněna jednoduchým rozhraním, které umožňuje nastavení jednotlivých algoritmů. Zadání práce považuji za zcela splněné. Studentka pracovala aktivně během celého semestru a i přes drobné problémy s implementací jednotlivých algoritmů dokázala práci dokončit. Ve své práci cituje 16 literárních zdrojů, samotná detekce obličejových rysů je citována z kvalitních odborných článků. Po formální stránce je práce na velmi dobré úrovni, vytýkám pouze několik překlepů. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou velmi dobře (B – 88 bodů).

Navrhovaná známka
B
Body
88

Posudek oponenta

Odstrčilík, Jan

Předložená bakalářská práce se zabývá tématem detekce obličeje v obrazu. V první části práce se studentka zabývá popisem reprezentace obrazu a obecně barevnými prostory. Dále práce obsahuje poměrně detailní popis známých metod detekce obličeje. Jsou zmíněny i veřejně dostupné databáze, které lze využít pro vývoj a testování algoritmů. Z textu je patrné, že si studentka nastudovala potřebné teoretické základy a dokázala se zorientovat v zadaném problému. V další části se studentka zaměřuje konkrétně na možnosti návrhu metody detekce obličeje na základě barvy kůže a na detekci částí obličeje – očí a úst. Vybranou metodu poté studentka implementovala v programovém prostředí MATLAB a vytvořila uživatelsky přívětivé grafické rozhraní. Postup implementace vybrané metody detekce je v práci dobře popsán. Postrádám však uživatelský manuál, který by umožnil případnému uživateli programu rychle se zorientovat v jeho funkcích. Takový návod k obsluze by měl být, dle mého názoru, součástí každého technického díla. Závěrem studentka implementovaný postup otestovala na fotografiích osob, které v rámci práce pořídila. Dosažené výsledky jsou potom subjektivně vyhodnoceny, kde studentka poměrně přehledně diskutuje slabé a silné stránky metody. Ocenil bych však, kdyby se navrženou metodu povedlo otestovat na některé z veřejných databází, aby mohlo být provedeno srovnání i s jinými metodami v literatuře. Text práce je logicky členěn a je srozumitelně formulován. Při čtení jsem narazil jen na minimum překlepů. I po formální stránce je tedy práce na velmi vysoké úrovni. Závěrem konstatuji, že studentka prokázala schopnost nastudovat si potřebnou odbornou problematiku a získané znalosti uplatnit při realizaci požadovaného technického díla. Zadání práce tedy bylo splněno. Navrhuji hodnocení A/92b.

Navrhovaná známka
A
Body
92

eVSKP id 72835