ŠIMEK, D. Působení spínacího oblouku na konstrukci výkonového přístroje nn [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Aubrecht, Vladimír

Hlavním tématem diplomové práce je výzkum vlivu elektrického oblouku na konstrukci spínacích přístrojů nn. Jedná se o velmi široké a nesmírně náročné téma, kterým se zabývá řada výzkumných a vývojových pracovišť po celém světě. Pro pochopení problematiky musel diplomant prostudovat spoustu literatury dostupné často jen v anglickém jazyce. Musel se podrobně seznámit s některými metodami diagnostiky a modelování spínacího oblouku. Tuto přípravnou část zvládl velmi dobře a načerpal spoustu poznatků, které jistě využije i v další práci. Prokázal, že je schopen aplikovat teoreticky získané poznatky v praxi, kdy se mu podařilo realizovat řadu vědecky zajímavých experimentálních měření z oblasti optické diagnostiky plazmatu. Většinu experimentu prováděl pod dohledem Mgr. Petra Kloce, Ph.D., specialisty na optickou diagnostiku plazmatu. Zcela samostatně navrhl a zrealizoval experiment pro vyhodnocení úbytku elektrod různých materiálů vlivem elektrického oblouku. Při zpracování diplomové práce projevil maximální dávku samostatnosti, pečlivosti a iniciativy. K řešení zadaného problému přistupoval velice zodpovědně. Pravidelně konzultoval problémy se mnou, případně s Mgr. Klocem. Díky složitosti tématu se během řešení práce objevila celá řada dalších otázek, které si zaslouží další studium. Doporučuji pokračovat v započaté práci formou doktorského studia. Jako vedoucí diplomové práce konstatuji, že pan David Šimek splnil zadání ve všech bodech a hodnotím ji jako výbornou.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Bartlová, Milada

Předložená diplomová práce pana Bc. Davida Šimka se zabývá studiem působení spínacího oblouku na konstrukci výkonových přístrojů nn. Práce je napsána v řádném sledu kapitol, počínaje potřebnými teoretickými poznatky o elektrickém oblouku, jeho vlastnostech a některých diagnostických metodách, s pokračováním v experimentálním měření a vyhodnocení optických spekter pro určení složení a radiálního průběhu teploty oblouku a teploty katody, a dále ve vlastním návrhu a realizaci experimentu pro měření úbytku materiálu katody vlivem elektrického oblouku. Práce je obsáhlá, získané výsledky nejenže splňují, ale dokonce přesahují původní zadání. Práce je napsána jasně a srozumitelně. Po formální stránce obsahuje jen několik nedostatků – např. na str. 12 slovo „display“ již přešlo do češtiny jako displej, str. 14: fyzik de Broglie má na konci slova „e“, v textu jsou místy kurzívou psány závorky, označení logaritmu, číselné indexy, na str. 20 ve vztahu (3.4.10) se z původního násobení „C.i“ stal dolní index i, na str. 19 ve vztahu (3.4.5) a v textu za ním, resp. ve vztazích (3.4.8) a (3.4.9) se pletou označení vibračního čísla „v“ a frekvence „\nu“. Číslování rovnic se uvádí v kulatých závorkách, nebývá zvykem ve výrazech, kde se násobí různé veličiny označené písmennými symboly, používat tečku pro násobení. Tečka se používá pro zápis skalárního násobení vektorů. V rovnici (4.1.4) zřejmě chybí integrační meze. Diplomová práce je zpracována na velmi dobré úrovni, přináší zajímavé výsledky především z měření úbytku materiálu kontaktů i řadu zajímavých otázek pro další výzkum. Zcela jistě splňuje požadavky kladené na diplomovou práci, proto ji doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 82788