VALÚCH, O. Konstrukce umělé sítě LISN pro měření EMI [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Student realizoval bakalářskou práci, jejímž výstupem je praktická realizace umělé jednofázové sítě LISN pro provozní ověřování způsobilosti vyvíjených zařízení, napájených z 230 VAC z hlediska norem pro EMI. Zadání vzniklo na základě potřeb UTEE pro laboratorní měření a výstup tak bude využit při vývoji elektronických zařízení. Práce svým rozsahem i formální úrovní textu odpovídá obecným požadavkům na bakalářskou práci. Je dobře logicky členěna a dokumentuje celý postup studenta od rešerší, přes simulace, návrh a konstrukci po finální ověřování vlastností realizované konstrukce. Aktivita studenta během semestru byla příkladná, pravidelně konzultoval postup práce. Přitom ale prokázal značnou invenci a samostatnost, když sám vyhledával literární zdroje, prováděl simulace navržených obvodových řešení a posléze prováděl různá ověřovací měření. Práce s literaturou je na výborné úrovni, veškeré zdroje jsou řádně citovány. Ačkoliv obvodové řešení LISN je principiálně jednoduché, samotná realizace je obtížná s ohledem na to, že má pracovat v širokém rozsahu kmitočtů (9 kHz až 30 MHz) a v tomto spektru mít definované impedance na výstupních svorkách i přenosy mezi vstupními a výstupními svorkami, resp. mezi výstupními a měřicími svorkami. Navíc má pracovat i při zátěži proudem 16 A při 230 V a je nutno dbát i na bezpečnostní aspekty, plynoucí z velkého unikajícího proudu; z tohoto důvodu musí zátěž pracovat jen s oddělovacím transformátorem a řádně uzemněna. Student přesto provedl celkem samostatně návrh plošných spojů, realizaci vzduchových cívek a celou, ne zrovna snadnou mechanickou část konstrukce. Výsledek je velmi zdařilý, robustní a bude plnit zamýšlenou funkci. Při finálním měření bylo zjištěno, že v zapojení dochází k rezonanci zřejmě vlivem parazitních indukčností a kapacit daných rozmístěním součástek a vedením vodičů; toto nelze jednoduše odstranit bez redesignování DPS a dalším vývojem, což bych však přesahovalo rámce bakalářské práce. Navíc pro využití jako provozního ověřovacího zařízení lze toto akceptovat a chybu odstranit kalibrací naměřených hodnot. Požadavky zadání tedy považuji za splněné, student prokázal schopnost řešit zadané úkoly na velmi dobré technické úrovni a s vlastní invencí a proto navrhuji hodnocení 95 bodů / A.
Předložená bakalářská práce studenta Valúcha pojednává o konstrukci umělé sítě LISN pro měření EMI. Rozsah práce je 57 stran a je sepsána v logickém sledu a členěna do 7 kapitol. Student se seznámil s problematikou měření rušení pocházejícího z elektrických zařízení, kterou kompletně popisuje v kapitole 1. V další kapitole rozebírá princip fungování LISN, požadavky na její konstrukci a měření na ní. Následně už konkrétně popisuje jednotlivé části LISN a komentuje jednotlivé vybrané součástky pro její realizaci. Řeší také problém stínění proti elektromagnetickému rušení a zohledňuje požadavky s ohledem na práci se síťovým napětím. Kapitola 4 je věnována simulaci, kde je pomocí programu Micro-Cap simulována LISN na frekvenční přenos ze sítě do měřeného zařízení a z měřeného zařízení do přijímače rušení. V následující části popisuje realizaci umělé sítě. Bylo zde popsán i měření parametrů této sítě, kde byla měřena impedance sítě a přenos signálu. Z výsledků měření je zřejmé, že zhotovené zařízení v některých bodech nesplňuje stanovené meze pro předcertifikační měření ale i tak je přístroj využitelný pro provozní měření vyráběných prototypů. V kapitole 6 je realizováno měření na známém spotřebiči, kterého EMI bylo měřeno certifikovanou zkušebnou. Z textu je zřejmé že student se orientuje v zadané problematice. Celkově odevzdaná práce je po odborné stránce na velmi dobré úrovni, všechny body zadání byly splněny. Z jazykového hlediska a po formální stránce až na několik mírných nedostatků rovněž je na dobré úrovni. Práce s literaturou a množství citovaných zdrojů odpovídá typu práce a omezení na danou problematiku. Student prokázal schopnosti požadované od absolventa bakalářského studijního programu, práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení 94b/A.
eVSKP id 160018