MARTINÁK, R. Náhrada rotačních synchronních generátorů statickými kompenzátory v podniku Petrochemie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Diplomová práce svým rozsahem odpovídá zadání a naplňuje všechny jeho body. Student se věnuje postupně jednotlivým částem s vysokou pečlivostí a důrazem na vzájemnou provázanost. Zde pak působí trochu nevyváženě, že SVC zařízení pro plynulou kompenzaci účiníku jsou uvedeny (zmíněny) pouze okrajově. Formální a grafické zpracování je až na méně závažné nedostatky na dobré úrovni a splňuje požadavky kladené na technický text. Vytknul bych pouze příliš strohé vyjádření cílů práce, nejednotnou symboliku veličin (vždy je vhodné provést sjednocení symboliky v rámci jedné práce, obzvláště pokud jde o přejímání z jiných publikací) a chybějící popis veličin u rovnic (vysvětlení pouze v seznamu symbolů je nedostačující). Přístup studenta k řešení práce byl samostatný, iniciativní s jednoznačným vlastním přínosem, který spočívá v analýze stavu výkonové bilance konkrétního vn odběratele a návrhu dvou variant řešení kompenzace jalového výkonu. Výsledky diplomové práce jsou z mého pohledu přímo prakticky aplikovatelné, jako podklad pro realizační projekt. Technickou úroveň práce nesnižují ani drobné chyby, kterých se student dopustil v textové části, jako jsou chyby v rovnicích 4.26 a 4.34, místy neodpovídající značení veličin v rovnicích (např. u rovnice 6.4), či nepříliš vhodná interpretace změřené velikosti 4.harmnické napětí ve vztahu k signálu HDO na frekvenci 183 a 1/3 Hz Diplomová práce svědčí o dobrém zvládnutí problematiky s následnou vhodnou strukturou zpracování a prezentací dosažených výsledků. Oceňuji především praktický potenciál práce a technicky správné řešení zadaného úkolu. S ohledem na uvedená dílčí hodnocení doporučuji diplomovou práci k ústní obhajobě.
Diplomová práce Bc. Rostislava Martináka splňuje v plném rozsahu zadání a z hlediska struktury je velmi přehledně zpracovaná. Na velmi podrobně zpracovanou teoretickou část navazuje praktický návrh kompenzačního zařízení v síti vn ve variantním řešení dle požadavků provozovatele. Dále jsou zde i přehledně zobrazeny simulace časových průběhů napětí, proudů výkonů a účiníku v nově navrhovaném statickém kompenzačním zařízení 6kV. V práci je velmi podrobně uvedena i použitá literatura. Po formální a jazykové stránce jsem neshledal žádných závad. Snad jen doporučení, v praxi se užívá termín kvalita elektřiny (nikoliv elektrické energie) a její součástí je mimo jiné i kvalita napětí. Na straně 61 jsou voleny poněkud netypické převody přístrojových transformátorů napětí 7000/100V - lépe 6000/100V, proudu 3200/5A - lépe 4000/5A a místo 2300/5A - lépe 2500/5A. Diplomová práce bude mít velmi dobré praktické využití, poněvadž předchází realizačnímu projektu a je tedy možné jak řadu výpočtů, tak i návrh nového statického stupňovitě spínaného kompenzačního zařízení 6kV využít při jeho zpracování.
eVSKP id 51975