KNOB, M. Fotovoltaický nabíječ akumulátoru se sledováním slunce [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Kufa, Jan

Bakalářská práce Martina Knoba se zabývá návrhem a realizací fotovoltaického nabíječe akumulátoru se sledováním slunce. Student nejdříve zmiňuje teorii ohledně Energie ze slunce a fotovoltaických panelů. Následně popisuje druhy konstrukcí pro fotovoltaické panely, obvody typu Maximum power point tracking (MPPT), různé typy akumulátorů a jejich nabíjecí a ochranné obvody. V další kapitole řeší návrh a realizaci hardwarové, softwarové a mechanické části své práce. Na konci své práce student detailně měří vytvořené zařízení. Student napřed navrhnul teoretické schéma celého systému. U všech součástí systému student dostatečně obhajuje výběr použitého řešení. Nejprve funkční bloky teoreticky popíše a poté podle požadovaných parametrů vybírá vhodné součástky nebo senzory. V realizační části student splnil veškeré požadavky dané zadáním práce. Výrobek dovedl do plně funkční podoby včetně vhodného zapouzdření jednotlivých komponentů. Jedinou nevýhodou zařízení je, že má větší klidový odběr. V rámci své práce se student pokusil i o odpojování nevyužívaných modulů, podtaktováni mikrokontroleru a využívá mód hlubokého spánku. Detailně proměřil, jaký obvod má na klidový odběr největší vliv a jelikož se má jednat primárně o měřící zařízení, tak větší klidový odběr nemá na funkčnost vliv. Bakalářská práce je na dobré úrovni ze strany hardwaru, softwaru i mechanické části. Textová část bakalářská práce je přehledná a logicky členěna, pouze v menší míře jsou v ní netechnické výrazy. Práce je bez zjevných překlepů a gramatických chyb. Práce obsahuje dostatečný počat 77 stran a 68 odkazů na literaturu. Student na práci pracoval průběžně během celého roku, pracoval samostatně a zadané požadavky dokázal sám nebo po konzultaci zapracovat do své práce. Oceňuji, že student ve velké míře celý rok využíval konzultací a díky tomu splnil přesně to, co po něm bylo požadováno. Je také nutno pozitivně odhodnotit, že student se zúčastnil soutěže EEICT, kde vyhrál druhé místo. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm A 93 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
93

Posudek oponenta

Frýza, Tomáš

Student se zabýval návrhem a realizací zařízení schopné ve dvou osách sledovat polohu slunce během dne a následně ji „znovuobjevit“ po skončení noci. Zařízení je navrženo jako experimentální s využitím menšího a především lehčího solárního panelu o ploše 3,4 dm2. Jako principiální řešení je tento přístup naprosto v pořádku. Student rozebral problematiku fotovoltaických článků, panelů a jejich konstrukce. Rovněž jsou představeny typy akumulátorů a metody jejich nabíjení. Jsou popsány jednotlivé komponenty systému, i když by bylo vhodné u některých z nich nejprve definovat požadavky na parametry a teprve poté dle nich optimální komponenty vybrat. Zdrojový kód pro řídicí mikrokontrolér ESP32 je psán ve frameworku Arduino, což je pro bakalářskou práci dostačující. Nejsou ale dodrženy některé programovací zásady, především striktní použití anglického jazyka u názvů funkcí a proměnných a v případě komentářů alespoň nepoužití české diakritiky. Kód mohl být členěn do vícero funkcí. V textové práci je několik drobných formálních nedostatků, především nejednotné odkazování na obrázky a zbytečné dělení textu na větší množství kapitol; konkrétně deset včetně úvodu a závěru. Velké množství převzatých obrázků s odlišnou kvalitou není vhodné v závěrečné práci používat. Účelnost několika obrázků je navíc sporná. Škoda, že ověření celého systému je vždy jen v rámci jednoho dne a nikoliv během delšího období a to včetně nočních hodin. ID ThingSpeak kanálu ve zdrojovém kódu je jen pro privátní použití, přestože tato online služba umožňuje data publikovat také veřejně. Celková koncepce zařízení je funkční a představuje pěknou realizaci použitelnou i jako referenční design pro studenty i laickou veřejnost. Studentovi se povedlo skloubit několik problematik, od návrhu elektroniky, programování 32bitového mikrokontroléru, bezdrátové kominikace či návrhu 3D komponent. Drobné nedokonalosti kvalitu této práce lehce snižují.

Navrhovaná známka
B
Body
87

Otázky

eVSKP id 151699