MORAVEC, L. Nositelná elektronika [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Student Bc. Luboš Moravec vypracoval diplomovou práci na téma „Nositelná elektronika“. Cílem práce byl návrh zařízení z kategorie chytré nositelné elektroniky a umožňovalo záznam chování uživatele. Vzhledem k povaze zařízení bylo vyžadováno, aby byly naměřené údaje bezdrátově přenášeny do chytrého telefonu či tabletu. Práce je přehledně rozdělena mezi teoretickou a praktickou část. Jednotlivé elektronické části byly realizovány, vyzkoušeny a proměřeny včetně nutného softwarového vybavení. Navržené zařízení je dotaženo do finální podoby včetně mechanické konstrukce. K řešení dané problematiky student přistupoval velmi zodpovědně, pravidelně chodil na konzultace a sám navrhoval možná řešení vzniklých problémů. Student při práci vhodně využíval dostupnou literaturu. Navržené řešení je přínosné a je možné jej dále rozšiřovat. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem práci doporučuji k obhajobě.
Cílem diplomové práce bylo navrhnout a zkonstruovat zařízení z kategorie nositelné elektroniky. Student provedl rešerši současného stavu v oblasti nositelné elektroniky a vysvětlil základní pojmy. Dále vybral vhodné součástky a komponenty pro konstrukci vlastního řešení. Výběr komponent byl proveden s ohledem na minimalizaci proudové spotřeby a možnost celkové miniaturizace zařízení. Navržené a realizované zařízení, trefně nazvané „kostka cukru“ (SugarCube), zahrnuje možnost bezdrátového dobíjení vestavěného akumulátoru. Zařízení je tak možné udržovat v provozuschopném stavu pouhým vložením do nabíjecí stanice, bez potřeby propojení jakýchkoliv kontaktů. Dalšími komponentami, kterými je zařízení vybaveno jsou akcelerometr, vibrační element, tlačítko a rozhraní Bluetooth integrované v použitém mikrokontroléru. Výsledné zařízení je miniaturní. Deska plošných spojů kruhového tvaru má průměr pouhých 12,7 mm. Součástí výstupu práce je rovněž program pro vestavěný mikrokontrolér a aplikace pro chytrý mobilní telefon. Použité komponenty je možné využít pro celou řadu funkcí, záleží pouze na jejich implementaci na programové úrovni. Student využívá vestavěný akcelerometr k počítání počtu kroků uživatele. V aplikaci lze nastavením průměrné délky kroku odhadovat ušlou vzdálenost a na základě hmotnosti uživatele přibližné množství spálené energie. Vestavěné tlačítko je využíváno pro možnost dálkové spouště fotoaparátu v mobilním telefonu. Po odborné stránce nemám k práci žádné výhrady. Student postupoval systematicky a metodicky správně. Obtížnost zadání práce spatřuji v potřebě velké míry miniaturizace, se kterou si student poradil bravurním způsobem. Oceňuji, že kromě funkčního zařízení byla realizována i aplikace pro chytrý mobilní telefon, která dovoluje prezentovat možnosti zařízení. Po formální stránce oceňuji studentovu schopnost interpretace myšlenky a velmi dobrou větnou stavbu. Drobné výtky mám pouze k zarovnání tabulek a použití obrázků (15, 17, 18, 19 a 20), které zobrazují pouzdra v textu diskutovaných komponent. Dle mého názoru nemají tyto obrázky v podstatě žádnou vypovídací hodnotu. Pokud chtěl student poukázat na jejich miniaturní rozměry, tak by bylo vhodnější uvést jejich výkres s naznačením měřítka. Další výtku mám k čitelnosti schémat zapojení umístěných v příloze práce. Vzhledem ke kvalitám prokázaným po odborné stránce nepovažuji chyby formálního charakteru za nijak významné. Práci hodnotím stupněm A – 98 bodů.
eVSKP id 94013