MAKSIMOV, D. Návrh univerzálního simulátoru vypínače vysokého napětí pro testování konfigurace ochranných terminálů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Posudek vypracoval konzultant za firmu ABB s.r.o. - Ing. Michal Picmaus. Student Dmitrii Maksimov se ve své práci zaměřuje na výrobu testovacího přípravku pro simulování vypínače vysokého napětí typu VD4, HD4 a VM1. Tento simulátor má v praxi sloužit pro simulování chybějícího vypínače v rozváděči například typu ZS1. Diplomová práce vznikla ve spolupráci se společností ABB s.r.o., která se zabývá automatizací v energetice a výrobou rozváděčů. Na začátku práce se student věnuje teoretickému rozboru problematiky rozváděčů vysokého napětí a vypínačů standardně používaných v těchto rozvaděčích. V následujících kapitolách se věnuje výběru vhodných komponent simulátoru a jeho technického řešení. V poslední části práce se student věnuje oživení a softwarového řešení celého simulátoru včetně zkoušení v reálných podmínkách přímo v rozváděči. Kladně hodnotím, že student při výběru vhodných komponent využil komponenty z dostupných vyřazených zařízení na oddělení programování ochran. Tedy místo PLC automatu použil ochranný terminál REF620 a kufr ze starého testeru. Tato volba je výhodná jak z ekonomického, tak enviromentálního hlediska. Dále pak použil další komponenty běžně dostupné ve výrobním závodě ABB Brno Víděňská. Návrh softwaru simulátoru vychází z informací z dostupných manuálů a zkušeností z testování reálných výše zmíněných vypínačů. Student tento simulátor vyzkoušel na reálném rozváděči a zařízení fungovalo dle požadavků jako fyzický vypínač. V průběhu tvorby práce student pravidelně konzultoval a při každé konzultaci byl vidět značný posun. Práci hodnotím jako formálně zdařilou. Orientaci v programu usnadňují vývojové diagramy. Jedinou výtku mám ke grafickému podání diagramů, kde text přesahuje obrysy. Předložená práce ukazuje, že student se v dané problematice orientuje. Za sebe (J. Háze) bych doplnil, že student pracoval samostatně resp. ve spolupráci s odborným konzultantem. Po formální stránce by práce mohla být zpracována ještě o něco lépe, nicméně částečně to přisuzuji i lehké jazykové bariéře.
Diplomová práce vznikla ve firmě ABB s.r.o. Náplní práce byl návrh univerzálního simulátoru vypínače rozváděče vysokého napětí s možností připojení k různým typům ochranných terminálů. Softwarové řízení mělo zajistit požadavek na maximální univerzálnost celého zařízení a měla také být zajištěna možnost jeho aktualizace. Text předložené diplomové práce má 71 číslovaných stran. V příloze jsou schémata použitých vypínačů, tabulka s přehledem signálů simulátoru, výkres předního panelu simulátoru, a elektrická schémata pro napájení a schémata zapojení binárních vstupů a výstupů. V seznamu literatury je 31 odkazů na literaturu zabývající se technickým řešením vysokonapěťových vypínačů. V úvodních kapitolách je přehled mechanismů působících při vzniku a zhášení elektrického oblouku a jejich využití u jednotlivých druhů vypínačů a je zde i přehled základních pojmů z problematiky vysokonapěťových rozvaděčů. Přehled je stručný, ale pro zaměření diplomové práce vyhovující. Je zpracovaný s využitím literatury, která je důsledně citována. V kapitole 3 jsou popsány aktuálně používané VN vypínače a jsou zde definovány základní povely a signály pro řízení celého zařízení. Ve třech dalších, velmi krátkých kapitolách, je zdůvodněna volba použitých komponentů, následně jsou uvedeny příklady elektrických schémat pro řízení a zajištění komunikace na vstupech a výstupech a je popsán návrh mechanické části zařízení. Těžiště práce je v kapitole “7. VÝVOJ SOFTWARU“. V této kapitole jsou definovány jednotlivé signály, je popsána jejich souvislost, jsou definovány jejich časové poměry a je představena filosofie jejich zpracovaní. V následujících kapitolách “8.REALIZACE“ a “9.OVĚŘENÍ FUNKCIONALITY A VYHODNOCENÍ“ jsou fotografie konstrukčního uspořádání celého zařízení a fotografie ovládacího panelu v různých provozních režimech. V kapitole “10 ZÁVĚR“ jsou již jen krátce shrnuty dosažené výsledky. Pro úspěšné vyřešení zadaného úkolu, časově velmi náročného, bylo nutné zvládnout problematiku z více oborů. Z dokumentace v práci vyplývá, že zadání bylo splněno a funkčnost zařízení byla ověřena. Je však nutné také konstatovat, že dokončení práce pravděpodobne nebyla věnována dostatečná pozornost. V předloženém textu je řada zbytečných přehlédnutí a formálních nedostatků, které velmi snižují celkovou úroveň práce. Na většině stránek jsou prázdná místa a některé obrázky mají legendu na předcházející stránce - například na str.18 /str.19 a na str.22 /str.23. Výše uvedené formální nedostatky však odbornou úroveň předložené diplomové práce významně nesnižují. Přínos práce je bezpochyby ve zjednodušeném testování VN rozvaděčů a v nových možnostech efektivního školení zákazníků. Celé zařízení bude pravděpodobně využitelné také pro zacvičování vlastních zaměstnanců společnosti ABB. Diplomovou práci pana Dimitrii Maksimova doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 159939