DOČEKAL, O. Reproduktorová soustava s uspořádáním D'Appolito a její měření [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Bakalářská práce p. Dočekala se týkala návrhu všech obvodů kmitočtových kompenzací, korekcí a obvodů kmitočtové výhybky pasivní dvoupásmové reproduktorové soustavy s uspořádáním hlubokotónových reporoduktorů v topologii D'Appolito. Realizace takové reproduktorové soustavy byla možná díky modulární ozvučnici, která umožňuje měnit vzdálenost použitých reproduktorů od sebe a současně poskytuje možnost vyosení vysokotónového reproduktoru. Úkolem studenta bylo zjistit, zda se vlastnosti reproduktorové soustavy v závislosti na změnách topologie všech použitých reproduktorů budou měnit dle předpokladů, zda bude nutné nebo nebude nutné v závislosti na těchto změnách měnit vlastnosti použitých elektrických obvodů a v neposlední řadě také najít nejvýhodnější konfiguraci vzhledem k měřeným charakteristikám soustavy. Byla provedena rozsáhlá sada měření kmitočtových, směrových a kmitočtově směrových charakteristik, které vypovídajícím způsobem jevy vznikající na této ozvučnici popisují. Přístup studenta k řešení práce nebyl vždy odpovídající danému stavu řešení práce, často docházelo ke zpoždění ze strany studenta, simulace a testování obvodového řešení mu trvalo velmi dlouhou dobu. Maximální nasazení bylo patrné až v posledních týdnech před odevzdáním práce. Všechny části zadání bakalářské práce byly nakonec splněny. Vzhledem k výše uvedenému hodnotím práci výborně/90.
Hlavním přínosem bakalářské práce jsou rozsáhlá měření kmitočtových a směrových charakteristik reproduktorové soustavy v uspořádání D’Appolito, které vedly k nalezení optimální konfigurace reproduktorů v modulární ozvučnici. Teoretická část práce, zejména kapitola 1, je poměrně stručná, např. se vůbec nezabývá teoretickou směrovou charakteristikou soustavy v uspořádání D’Appolito, kterou by pak bylo možné porovnat se změřenými charakteristikami. Práce čerpá z osmi zdrojů, z nichž polovina jsou starší skripta, prezentace z přednášek a návody laboratorních úloh. V kapitole 3 a 4 je spousta nekompletních a matoucích informací, např. že modulární reproduktorová soustava je typu transmission line, přičemž při samotném měření uspořádání D’Appolito nejspíš nebyl její vlnovod otevřený do prostoru, jinak by bylo nutné počítat s dalším zdrojem zvuku. U modulových kmitočtových charakteristik reproduktorů není uvedeno, jak byly získány, zda jsou z dokumentace výrobce, zda byly změřeny v některé ze standardních ozvučnic nebo přímo v modulární ozvučnici. Poměrně překvapující je tvrzení, že pozice hlubokotónových reproduktorů měla vliv na kmitočtovou charakteristiku samotného vysokotónového reproduktoru. Kromě změny difrakcí postrádám logické vysvětlení. Student by se měl v takovém případě vyjádřit, zda byly dodrženy podmínky opakovatelnosti měření a vyčíslit jeho nejistoty. Z formální stránky je práce na dobré úrovni, ale některé věty postrádají smysl, jako by část věty scházela, v textu jsou překlepy, scházející větné čárky, nesprávné odkazy na rovnice. Jak už bylo řečeno, zdrojů, ze kterých student čerpal, je poměrně málo.
eVSKP id 148288