NETUŠIL, J. Stavba malé přenosné 3D tiskárny [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Bayer, Robert

Student Jan Netušil měl za úkol ve své práci nastudovat problematiku 3D tisku a zpracovat rešerši běžně dostupných konstrukčních řešení FDM tiskáren a jejich součástek se zaměřením na stabilitu konstrukce a kvalitu a přesnost tisku. Na základě těchto znalostí pak měl student sestrojit adekvátní přenosnou a stabilní tiskárnu, na které by bylo možné tisknout pokročilé konstrukční materiály určené pro FDM 3D tisk. Nakonec měl student navrhnout a vyrobit univerzální zajišťovací prvky, použitelné a zároveň i tisknutelné na jiných běžně dostupných 3D tiskárnách. Po nastudování a zpracování teoretické části práce, během čehož čekal na doručení jednotlivých součástek, se student s vervou zhostil samotné konstrukce výsledné tiskárny. Po prvotním sestrojení a krátkém otestování funkčnosti zařízení student objednal díly pro jeho upgrade a než byly součástky doručeny, věnoval se návrhu univerzálních aretačních prvků a výztuží pro výsledné zařízení. Po zpracování návrhu tištěných dílů přišly na řadu úpravy tiskárny pro umožnění použití pokročilejších funkcí zařízení. Nakonec byly po dokončení všech úprav a odladění tiskárny na výsledném zařízení vyrobeny prototypy aretačních prvků na důkaz optimalizovaného návrhu dílů. Teoretickou část práce student zpracoval samostatně s použitím doporučených zdrojů, přičemž se bohužel nevyhnul pár gramatickým chybám. Praktickou část student řešil s vervou a odhodláním otestovat nabyté vědomosti v praxi a při tom se přiučit dalším, přičemž dostatečně využíval konzultací, jak bylo pro danou problematiku potřeba. Vzhledem k přístupu studenta k řešení a výsledku jeho práce doporučuji práci k obhajobě a hodnotím ji 95 body, tedy stupněm A.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Vyroubal, Petr

Bakalářská práce pana Netušila se věnuje stavbě malé přenosné 3D tiskárny, její realizaci, vlastním úpravám a testování v praxi. Teoretická část je poměrně rozsáhlá a věnuje se detailnímu popisu konstrukcí 3D tiskáren s důrazem na faktory, které ovlivňují přesnost 3D tisku. Stěžejní je pak část praktická, která se věnuje vlastní realizaci. Student si vybral pro realizaci mechanickou konstrukci typu Voron 0.92. Autor používá aktuálních trendů, které se t této oblasti používají. Celý systém „běží“ na FW Klipper, hardware je založen na ARM procesoru STM32 a přidává i pokročilé prvky jakou jsou akcelerometry, což nebývá úplně běžné. Student je tak schopen optimalizovat zrychlení tiskové hlavy na základě měření vibrací, resp. mechanické frekvence konstrukce. Důležitou částí mobilní 3D tiskárny jsou pak aretační prvky, které fixují celou konstrukci při převozu, byl proveden návrh univerzálních aretačních prvků a dále byl testován tisk pokročilých materiálů jako je nylon, nylon dotovaný karbonovými vlákny, TPE a TPU, což opět nebývá většinou u takto malých tiskáren běžné. Oceňuji praktické provedení a přínos práce vidím v komplexním a odladěném zařízení. Práce je poměrně rozsáhlá, obsahuje také výkresovou dokumentaci studentem navržených dílů. Práce s literaturou je nadstandardní. K práci mám drobné připomínky, postrádám blokové schéma, občas se vykytují hovorové výrazy (např: prodlužka, naflashovat, aj.) a prohřešky proti českému jazyku jako: „díl se utáhl“ místo díl byl utažen. Dále by bylo vhodné uvést podrobnější tabulku s provozními parametry celého zařízení, jak to bývá zvykem (spotřeba, přesnost, rozlišení, atd.). Konstatuji, že cíle práce byly splněny v plné míře, doporučuji práci k obhajobě a navrhuji ji hodnotit stupněm A

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 159667