UCHYTIL, T. Využití kompaktních řídících systémů k ovládání svítidel protokolem DALI [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Škoda, Jan

Student měl ve své práci pojednat o využití kompaktních řídících systémů k ovládání svítidel pomocí protokolu DALI. Práci zpracoval poměrně kvalitně, zejména pak velice podrobně rozpracoval teoretickou část. Velmi kladně hodnotím studentovu aktivitu během řešení práce, kdy mimo jiné absolvoval odborné školení od výrobce řídícího systému. Student se při řešení držel stanovených bodů osnovy, což hodnotím rovněž velmi pozitivně. Bohužel se do současné doby z důvodu chybějícího přístrojového vybavení nepodařilo studentovi realizovat demonstrační přípravek, což za těchto okolností nepokládám za jeho chybu. Student však i v této oblasti vyvinul úsilí, jehož cílem mělo být pořízení chybějících součástí. Práce je koncepčně řešena správně a je vhodně rozpracována pro budoucí možnou diplomovou práci. Lze ji snad vytknout drobné formální nedostatky týkající se nesrovnalostí v názvosloví apod. V celkovém součtu práci hodnotím velmi kladně a doprošuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 48/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Využití literatury A 9/10
Formální zpracování práce A 18/20
Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Baxant, Petr

Práce Tomáše Uchytila má praktické zaměření na využití řídicích systémů a jejich propojení s běžnými standardy využívanými ve světelné technice, zde konkrétně protokol DALI. Jedná se o zajímavou implementaci, jejímž cílem bylo ověřit a případně realizovat dané propojení, což se zatím v průmyslové praxi běžně nepoužívá. Myšlenka využít univerzální PLC automat je tedy inovační a lze ji podpořit. V první části se student věnoval především specifikaci protokolu DALI a jeho logické struktuře. Tato část je poměrně dobře zpracovaná, bez vážnějších nedostatků. Druhá část se zaměřuje na vlastní realizaci propojení, resp. popis, jak takové propojení realizovat. Jelikož v době řešení nebyly k dispozici potřebné prvky, nelze studentovi vyčítat, že realizace prakticky nebyla dokončena, pravděpodobně by ji byl schopen zvládnout. Na úkor realizace však mohl student více času věnovat popisu propojení, programu, možná i nějaké vyšší komunikaci např. po rozhraní Ethernet s PC a nainstalovaným SCADA SW. V práci mi chybí celkové přehledové schéma zapojení systému. Dále mohla být lépe zpracována analýza návrhu programu, tj. z jakých funkčních celků se skládá, obdoba vývojového diagramu. Pokud se čtenář nevyzná v jazyce pro specifické PLC, bude mít problém pochopit funkci, neboť komentář je mimo program, vlastí zdrojový kód je komentován minimálně. K práci mám několik dalších připomínek: Str. 15. Věta "V osvětlovací technice... DALI." měla být spojena s větou "Bude nám....". Tento typ chyb se v práci objevuje několikrát. Str. 18 a jinde: slovo "Standart" má být "Standard". Str. 22 Obr. 6-4: Označení "Nulový vodič" se používá jen v sítích s ochranou nulováním, mělo být "Střední vodič". Str. 26 a jinde: pojem "bajt" je v technické literatuře nevhodný, jedná se o počeštění slova "byte". Str. 38 a jinde: nevhodné použití textu psaného v první osobě jednotného čísla pro tento typ práce. Příliš se mi nelíbí styl prezentace vlastních textů, často se vyskytuje bezdůvodné ukončení věty tečkou a následuje věta, která měla být pokračováním předchozí. Uvedené připomínky jsou ale spíše formálního rázu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 18/20
Odborná úroveň práce B 44/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 15/20
Formální zpracování práce B 8/10
Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 22593