BOĎA, M. PLC kód pro diagnostiku komunikace zařízení na síti PROFIBUS-DP [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.
Úkolem studenta bylo vytvoření PLC kódu pro diagnostiku komunikace s periferními IO stanicemi, případně dalšími periferními zařízeními připojenými k PLC SIMATIC na síti Profibus-DP. Zadání blíže nespecifikuje tato periferní zařízení, tak jsme zvolili I/O stanici ET200S, CPX Terminál (ventilový ostrov) firmy FESTO, dále frekvenční měnič Micromaster 420 od firmy Siemens a pro možnost připojení přístrojů s rozhraním Profibus-PA modul DP/PA Link + Coupler, rovněž od firmy Siemens. Všechny tyto přístroje dostal student pan Boďa k dispozici v laboratoři. Při řešení svého úkolu student zvládl tyto činnosti: studium manuálů, elektrické propojení všech zařízení, hardwarovou konfiguraci sítě PROFIBUS-DP, oživení sítě, vytvoření programu pro diagnostiku komunikace s perifériemi a vytvoření softwaru pro operátorskou aplikaci ovládání a vizualizace v systému WinCC flexible. Student Michal Boďa pracoval samostatně, konzultace čerpal přiměřeně a efektivně. Velmi u něj hodnotím pracovní nasazení, schopnost rozvrhnout si práci a využívání literatury. Pracoval s houževnatostí a cílevědomě vedl svoji práci k úspěchu. Projevoval se jako student hloubavý a nápaditý. Výborně zvládl programování PLC v jazyku STEP 7 i operátorský panel v systému WinCC. Zadání bakalářské práce splnil v plném rozsahu. Doporučuji hodnocení 82 bodů, tedy B
Cílem bakalářské práce bylo vytvoření programu pro diagnostiku zařízení na síti Profibus DP. Práce předpokládá zvládnutí programovacího jazyka Step 7 Simatic Manager a vizualizačního programu WinCC Flexible, vytvoření aplikace a jeho otestování. Student nastudoval potřebné materiály, vytvořil fungující program v PLC s vizualizací, který vyzkoušel na reálném testovaném přípravku. Bakalářská práce je přehledně uspořádána do devíti kapitol. Student v práci stručně představil zařízení, které použil ve svém projektu. Jádro práce tvoří kapitola čtvrtá – tvorba diagnostického programu. Část programu je psána v LAD a část v STL jazyku. Výsledky všech funkcí jsou uloženy do DB2, které je původně určeno pro diagnostiku ET200S Přehlednost programu též snižuje chybějící symbolika. Diagnostický modul je vytvořen pro konkrétní hardwarovou konfiguraci. Menší univerzálnost použití programu pro jiné aplikace. Tyto mé připomínky nesnižují zásadně hodnotu celé práce. Vizualizace informací o stavu sítě je dobře a přehledně zpracována v aplikaci pro WinCC flexible. Student splnil požadavky zadání bakalářské práce.
eVSKP id 85430